21.11.2017

29. 11. Path of Freedom: Dil Lejlá (film+diskuze)

Dovolujeme si vás pozvat na promítání dokumentárního filmu “Dil Lejlá” s diskuzí. Jde o první událost ze série „Path of Freedom“ (Cesta Svobody) s tematikou lidských práv. Pořádá ji EVS dobrovolnice NESEHNUTÍ v rámci programu Cesta iniciativy (www.cestainiciativy.cz).

29/11/2017 18:00
Místogalerie – Dům Skleněná louka, Kounicova 23, Brno

Filmový snímek vyobrazuje ideu svobody, jež leží v rukou mladé dívky Lejlá. Kurdská dívka je nucena opustit Turecko, ale navzdory rozhodnutí mocenských autorit se rozhodne vrátit zpět a změnit tamní socio-politickou situaci.

Jaké je postavení kurdského lidu v Turecku? Jaké jsou životní potíže, s nimiž se musí každý den potýkat? A jak politická situace ovlivňuje práva žen? Přijďte diskutovat s Didem Öztürk, Kurdkou z Turecka, která je v České republice v rámci Evropské dobrovolné služby (EVS). Diskutovat budeme nejen o filmu, ale také o tom, jak se situace v Turecku vyvíjí.

Promítání je součástí projektu Promítej i ty! festivalu Jeden svět Brno.

Vstup je zdarma.

FB událost

Anotace z Promítej i ty:
“DIL LEJLA” (2016, 71 minut)

Lejlá Imret se před několika lety stala nejmladší starostkou v Turecku. Ve svých 26 letech stanula před nelehkým úkolem oživit rodné město Cizre. To musela jako pětiletá opustit v důsledku vojenských akcí, při nichž zemřel i její otec, velitel kurdských guerill. Kurdští politici nemají v Turecku lehkou pozici a pro Cizre, odvěký středobod kurdského odporu, to platí dvojnásob. S blížícími se parlamentními volbami, ve kterých má poprvé v historii šanci uspět prokurdská demokratická strana, musí Lejlá i její rodina čelit čím dál vyhrocenějším situacím. Potká Lejlu stejný osud jako jejího otce? A existuje ještě naděje, že kurdská menšina bude žít v Turecku bez útlaku a otevřené diskriminace?

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »