18.5.2015

Dopis Českému olympijskému výboru jménem koalice Sport for Rights

Petr GRACLÍK,
generální sekretář,
Český olympijský výbor

Benešovská 6

101 00 Praha 10

Česká republika

 14. května 2015

Vážený pane Graclíku,

jménem koalice Sport for Rights bychom Vás rádi upozornili na bezprecedentní a stupňující se represe ázerbájdžánského režimu, které v mnoha případech vedly k politicky motivovanému zatýkání, mimo jiné předních novinářů, obhájců lidských práv a politických aktivistů. Před zahájením Evropských her, které se budou konat v Baku od 12. do 28. června, Vás žádáme o vyjádření veřejné podpory ázerbájdžánské společnosti a jejímu právu na svobodu projevu, sdružování a další základní svobody.

Od léta 2014 podnikají ázerbájdžánské úřady intenzivní represivní kroky proti kritikům vlády, které končí zatýkáním, trestním stíháním na základě smyšlených obvinění a vězněním klíčových aktivistů. Došlo také k ukončení činnosti mnoha občanských organizací a komunikačních platforem. Úřady pokračují v potlačování opozice a proti kritikům autoritářského režimu podnikají ostré zásahy.

V létě minulého roku zahájila skupina ázerbájdžánských lidskoprávních aktivistů kampaň Sport for Rights. Jejím cílem je upozornit v kontextu Evropských her na situaci v oblasti lidských práv v Ázerbájdžánu.

Zde je jen několik příkladů z rozsáhlé vlny zákroků, které ázerbájdžánská vláda provádí:

Soud v Baku odsoudil 16. dubna známého obhájce lidských práv Rasula Džafarova – iniciátora kampaně Sport for Rights – k šesti a půl letům vězení na základě smyšlených obvinění. O několik dní později odsoudil stejný soud Intigama Alijeva, významného právníka, který již podal stovky případů k Evropskému soudu pro lidská práva, k sedmi a půl letům za mřížemi, opět na základě falešných obvinění. Oba jsou ve vazbě od začátku srpna 2014.

Emin Husejnov, známý obhájce svobody projevu, byl donucen vyhledat útočiště na švýcarské ambasádě v Baku, kde přebývá od srpna 2014, aby se vyhnul zatčení na základě stejných obvinění.

Uznávaná obhájkyně lidských práv Lejla Junus byla zatčena 30. července 2014 na základě vykonstruovaných obvinění z vlastizrady a jiných trestných činů. Její muž, profesor historie Arif Junus, byl zatčen 5. srpna 2014 na základě stejných obvinění.

Chadidža Ismajlova, oceněná investigativní novinářka, která odhalila korupční a nelegální podnikatelské aktivity ve vládních kruzích, je od prosince 2014 ve vyšetřovací vazbě, opět na základě vykonstruovaných obvinění. V případě, že bude uznána vinnou, hrozí jí až 12 let vězení.

Tito lidé, spolu s řadou dalších politických vězňů, se stali terčem ázerbájdžánských úřadů poté, co na mezinárodní úrovni kritizovali situaci v Ázerbájdžánu v oblasti lidských práv.

Se znepokojením se obracíme na Vás, generálního sekretáře Českého olympijského výboru, protože Vy máte možnost pomoci. Ázerbájdžánská vláda, navzdory svému represivnímu charakteru, dbá na svou mezinárodní pověst, což dokládají rozsáhlé finanční výdaje na podporu pozitivního obrazu země v zahraničí. Jsme přesvědčeni, že veřejné odsouzení zmíněných zásahů institucemi, jako je ta Vaše, může v tomto důležitém období před zahájením Evropských her napomoci dosažení hmatatelných demokratických změn v zemi.

Prezident Švédského olympijského výboru, Stefan Lindeberg, učinil 30. dubna velmi pozitivní krok, když v rozhovoru pro noviny Aftonbladet promluvil o situaci v oblasti lidských práv a o pokračujících represích v Ázerbájdžánu: „Není snadné oddělit sport od politiky, ale pro nás je ústředním bodem zájmu sport. My Ázerbájdžán nepodporujeme. Je to režim, který nesplňuje základní normy. Zastáváme však základní myšlenku sportu, kterou je nechat raději dveře otevřené, než je zavřít.“ Stefan Lindeberg vyjádřil také své znepokojení v souvislosti s omezováním svobody tisku v zemi.[1]

Rádi bychom Vás tímto vyzvali, abyste následoval příklad hlavy Švédského olympijského výboru, a v duchu zásad Olympijské charty v oblasti svobody tisku a lidské důstojnosti odsoudil zmíněné represivní zásahy a požadoval propuštění ázerbájdžánských politických vězňů. Pro ázerbájdžánskou občanskou společnost by to byl signál, že ve svém boji za základní svobody není osamocena. Pro mnohé aktivisty a ochránce práv, kteří jsou v současné době za mřížemi, ukrývají se nebo byli nuceni uprchnout do exilu, je takový okamžik mezinárodní pozornosti rozhodující pro jejich boj za svobodu a spravedlnost.

Naléhavě Vás žádáme, abyste ve zbývajících týdnech před zahájením her využil příležitosti projevit podporu dodržování základních práv a svobod v Ázerbájdžánu a vyzval ke konkrétním změnám.

Děkujeme za pozornost věnovanou těmto vážným otázkám.

 

S pozdravem,

Šimon Pánek, ředitel, Člověk v tísni

Thomas Hughes, Executive Director, ARTICLE 19

Olexandra Matviichyk, Head of the Board, Center for Civil Liberties

Nina Ognianova, Project Coordinator, Europe and Central Asia, Committee to Protect Journalists

Maran Turner, Executive Director, Freedom Now

Dauta Przywara, Chair of the Board, Helsinki Foundation for Human Rights

Kaja Haldorsen, Communications Manager, Human Rights House Foundation (HRHF)

Hugh Williamson, Director, Europe and Central Asia, Human Rights Watch

Jodie Ginsberg, Chief Executive, Index on Censorship

Karim Lahidji, President, International Federation for Human Rights (FIDH), within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders

Jesper Højberg, Executive Director, International Media Support

Simon Papuashvili, Project Coordinator, International Partnership for Human Rights (IPHR)

Petra Havlikova, Project Coordinator of the Women’s Rights Are Human Rights Program, NESEHNUTI

Harry Hummel, Executive Director, Netherlands Helsinki Committee

Bjørn Engesland, Secretary General, Norwegian Helsinki Committee

Emma Hughes, Strategy Director, Platform

Gerald Staberock, Secretary General, World Organisation Against Torture (OMCT), within the framework of the Observatory for the Protection of Human Rights Defenders

[1] http://www.aftonbladet.se/sportbladet/article20712690.ab

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »