4.11.2018

Medailonky stážistek a stážistů z Kavkazu

 

Představení účastnic a účastníků vzdělávací stáže z jižního Kavkazu a pár vět o tom, co je nejvíce zaujalo. Vzdělávací stáž proběhla za podpory programu Erasmus+ a proběhla v Brně a Praze v období 25. 10. 2018 – 6. 11. 2018.

 

ARPI

Jsem Arpi z Arménie, reprezentuji arménskou NGO Arménský tábor. Pracujeme na začleňování lidí s handicapem a nabízíme jim podporu ve vzdělávání a pořádáme pro ně také různorodé aktivity. Děláme pro ně opravdu zajímavé a zábavné projekty a věřím, že všechny z nich mají pozitivní dopad na účastníky.

S NESEHNUTÍM máme docela dlouhodobou zkušenost a spolupráci, a proto mě zajímalo, na čem aktuálně pracují a jak fungují české nevládní organizace. Chtěla jsem se dozvědět jak jsou na tom v Česku a dalších evropských zemích s bezbariérovou dostupností, protože to je pro mě a mou organizaci nejklíčovější a nejužitečnější informace. A v neposlední řadě jsem přijela, abych potkala nové lidi, vytvářela nové spolupráce, ale taky abych si užila krás Prahy a thajské jídlo (haha).

Opravdu jsem si užila návštěvu Českého svazu vozíčkářů, seminář na téma Sport s tělesně postiženými a také názornou ukázku v plaveckém bazénu. Nejen tato zkušenost, ale i způsob práce s handicapovanými lidmi, mne opravdu inspiroval. Byla jsem velmi mile překvapena, když jsem zjistila, že mají dostupný bazén jen sami pro sebe, kde může trénovat plavání klidně více než 10 plavců – což je pro mě zážitek, jaký bych v mé zemi nespatřila.

 

MONIKA

Mé jméno je Monika, pocházím z Arménie a již 5 let pracuji v ekologické organizaci Ecolur, která se zabývá ekologickým zpravodajstvím. Mou pracovní náplní je psaní článků a vytváření videí za pomocí dronů na ekologická témata v Arménii.

Jsem koordinátorkou projektu zaměřeného na podporu práv lidí v ekologicky problematických místech naší země. Na stáž jsem přijela, abych si prohloubila své vědomosti a vylepšila své dovednosti týkající se pořádání kampaní. A taky proto, abych se seznámila se zástupci jiných organizací.

Ačkoliv se některé semináře netýkaly přímo mé problematiky, musím říct, že pro mě byly opravdu užitečné, zejména z hlediska občanského aktivismu. Hodně přínosné bylo setkání s organizací Greenpeace a DUHA, všichni sdílely své zkušenosti, co se budování kampaní týče, mluvilo se především o ochraně lidských práv z ekologického hlediska a také se dělili o to, jaké změny zažily jejich organizace v rámci vývoje. Velmi obohacující byla také návštěva rádia Svobodná Evropa a prezentace Prague Civil Society Center, protože vyprávěli o tom, jak získávat různé granty a tato organizace je také napojena na řadu dalších mezinárodních organizací, takže jde i o budování spolupráce. Díky této stáži jsem se lépe seznámila s NESEHNUTÍM, i když tuto organizaci znám, dozvěděla jsem se více o jejich činnostech a jakým způsobem pořádají své kampaně.

ŠOTA

 

Jmenuji se Šota, pocházím z Gruzie. Jsem předsedou lokální NGO, která se jmenuje Mountain Development Center. Pracujeme zde s mladými kolegy v místní komunitě na enviromentálních problémech a zabýváme se tím, jak zapojit lokální komunitu do řešení problémů. Naše projekty jsou různorodé a jsou podpořeny donory. Jelikož náš region strádá nedostatkem nevládních organizací, někdy musíme pracovat i s jinými problémy, které se přímo netýkají našich projektů.

O NESEHNUTÍ jsem věděl už dřív. Je to velmi dobrá organizace, která má za sebou hodně zkušeností. Díky jejich podpoře a spolupráci můžeme vytvářet projekty a kampaně v Gruzii. Tento týden byl pro mě zajímavý, protože mi NESEHNUTÍ umožnilo se setkat s velice důležitými a váženými lidmi, což pro mě bylo velkým přínosem, zejména pro můj profesní rozvoj.

Líbilo se mi setkání s editorem místního časopisu Sedmá generace, který je zaměřen na enviromentální problémy, protože v mé zemi také plánujeme vydávat časopis, tudíž jsem měl možnost nahlédnout do této tématiky více.

MARIANNA

Mé jméno je Marianna a pocházím z Arménie. Pracuji v organizaci s názvem Peace Dialogue, kde implementujeme projekty, které se týkají ochrany lidských práv. Našim cílem je vytvořit mírové hnutí napříč kulturám.

NESEHNUTÍ mi připadá trošku jiné, ale v dobrém slova smyslu. Bylo mi navrhnuto, zda se chci účastnit vzdělávacího semináře v Brně a následně v Praze. Byla jsem nadšená! Tento nápad se mi opravdu líbil, i když aktuálně nemáme s NESEHNUTÍM žádné společné projekty, určitě mohu přislíbit, že do budoucna bychom byli za spolupráci opravdu vděční.

Tento vzdělávací seminář je pro mě velkou příležitostí k cestování a poznávání nových lidí, ať už přímo expertů, tak i běžných pracovníků v těchto eko/lidsko-právních sférách. Dále mohu navštívit plno nových míst a organizací…

Pro mě byla velmi přínosná přednáška o Antimilitarismu od programu NESEHNUTÍ – Odzrojovka, líbili se mi jejich projekty. Dále prezentace programu Za práva zvířato  fungování velkochovů. Líbil se mi vlastně celý den strávený v NESEHNUTÍ, seznámili nás i s jejich Nehierarchickým systémem a tím, jak to v takové organizaci může fungovat bez šéfa. Také pro mě byla užitečná prezentace o IT bezpečnosti a zajímavé setkání s Bílým kruhem bezpečí.

OLGA

Olga z Abcházie. Pracuji v organizaci Women’s Development Fund jako projektová manažerka. Naše organizace mimo jiné pomáhá jiným organizacím na různých projektech. Myslím si, že je pro lidi pracující v této sféře důležité se neustále vzdělávat a absolvovat takové semináře s jinými nevládními organizacemi a obránci lidských práv, protože naše zkušenosti jsou nedostačující. Člověk by se měl neustále vzdělávat, protože tato témata se neustále vyvíjí. Takže musíme nabýt mnoho zkušeností, abychom mohli efektivněji řešit problémy v naší zemi.

Většina seminářů pro mě byla užitečná, hlavně všechny workshopy, přednáška o fundraisingu, také workshop o tom ,,jak podat stížnost‘‘ a  také IT bezpečnost, která pro mne byla důležitá. Bohužel, u nás nemáme možnost navštěvovat takové workshopy a semináře, tudíž to pro mě bylo nadmíru zajímavé, i když je tento program krátkodobý, věřím, že má svou efektivitu. Hodně se na přednáškách ptáme a zjišťujeme informace, na které nám je vzápětí zodpovězeno, a to je dobře, protože získáváme více znalostí o problémech, které se kolem nás dějí. Například včera jsme měli schůzku s NESEHNUTÍm, kde jsme dozvěděli mnohem více o jejich programech na ochranu lidských práv a zvířat, nebo o jejich nehierarchickém fungování, bylo to hodně inspirující.

CHATUNNA

Jmenuji se Chatunna a pocházím z Gruzie. Pracuji pro nevládní organizaci, která se zaměřuje na životní prostředí ve městě. Naše organizace klade důraz na pěší chůzí a utváření města příjemnějšího pro pěší.

Zhruba před rokem nás kontaktoval Martin z NESEHNUTÍ, trošku jsme se bavili a nakonec se rozhodli podpořit naši kampaň, která se týká vytváření plánu pěších zón pro městské části v Tbilisi. Ještě, než tento plán navrhneme, musíme získat povolení, takže jsem nejdříve chtěla zjistit přes NESEHNUTÍ, jak to funguje tady a více o tom zjistit. Těším se na jejich podporu naší kampaně.

Líbila se mi přednáška o plánování kampaní a také příběhy o těžbě uhlí (Limity jsme my) s Annou Bromovou v Bajkazylu. Jedná se sice o jinou problematiku, než řeším já v mojí organizaci, ale mohu říct, že i tak to bylo zajímavé. Navíc se mi libí, že NESEHNUTÍ se zapojuje i do boje proti změnám klimatu, jelikož vnímám, že povědomí o tomto problému je stále nízké. Vnímám to jako opravdu důležitý problém a měl by se začít řešit více- převážně širší veřejností. Jako jedno z řešení vidím i více zeleně ve městech.

Načerpala jsem zde hodně inspirace, protože někdy člověk vyhoří nebo pociťuje frustraci, je krásné vidět jiné lidi, kteří podporují tato důležitá témata- dává mi to energii. Také se mi líbilo, že jsem se mohla setkat s ostatními lidmi z Gruzie a Arménie…

 

ARTAŠES

Moje meno je Artashes, pochádzam z mesta Vanadzor, ktoré je tretie najväčšie v Arménii. Pracujem pre NGO centrum. Máme rozbehnutých niekoľko projektov, napríklad Youth Enpowerment, kde sa snažíme vzdelávať mladých ľudí. Naša cieľová skupina je hlavne mládež zo stredných škôl, snažíme sa im venovať a predávať im aj nejaké skúsenosti a znalosti ohľadne práva alebo napríklad takzvaného sociálneho žurnalizmu, kde ich učíme ako písať a rozprávať sa o problémoch s ktorými sa stretávajú.

Väčšinu času pracujeme v našom regióne, a často máme pocit že robíme našu prácu dobre, ale vždy je dobré vidieť veci aj z iného uhla. Preto som prišiel aj na tento vzdelávací program s NESEHNUTÍm, aby som mohol vidieť ako riešia problémy ľudia v Českej republike. Niekedy je to dokonca ten istý problém a môžem porovnávať, či si uvedomiť že sa veci dajú robiť aj iným spôsobom. Je to skrátka obohacujúce, verím že pre obidve strany.

Najviac sa mi páčilo stretnutie s Greenpeace v Prahe, veľa som sa tam dozvedel o ekologických problémoch v ČR.

 

ELVÍRA

Ahoj, volám sa Elvíra, pochádzam z Arménska a už 10 rokov pracujem v žensko-právnom odvetví, v minulosti som riešila skôr poradenstvo. Neskôr som začala pracovať so skupinami ako ich tréner, pomocník. Zameriavam sa na psychologické liečebné procesy, prekonávanie tráum a skupinové rehabilitácie, pričom väčšinou sú to ženské skupinky. Tomuto sa venujem popri svojej práci na polovičný úväzok, pracujem totiž ako psychologička pre NGO, kde sa venujem ženám a deťom.

Začiatkom tohto roku sa u nás odohral BarCamp vo Vanadzore, bola to pre mňa možnosť vidieť prácu rôznych skupín v Kaukazkom území a taktiež prácu NESEHNUTÍ. Zaujal ma nehierarchický model práce, robilo to túto organizáciu špeciálnu a chcela som ju viac spoznať. Tiež som mala príležitosť založiť vlastnú iniciatívu a kampaň a bol to celkom logický krok, zapojiť sa do vzdelávacieho programu ktoré nám NESEHNUTÍ ponúklo. Chcela som sa dozvedieť viac o práci zameranú predovšetkým na ženy a ich práva a o práci NESEHNUTÍ. A ako bonus, milujem Prahu a zbožňujem Českú republiku, takže som sa tešila.

Z workshopov a predstavení organizácii sa mi najviac páčilo dosť veľa. Prvú by som spomenula ohľadne zmien svetovej klímy Limity jsme my, páčilo sa mi že prednášajúci používali veľmi intersekcionálny uhol pohľadu a vedeli sa dotknúť aj žensko-právnych odvetví a Queer aktivizmu. Páčilo sa mi že je to grassroot level hnutie, ktoré je môjmu srdcu veľmi blízke, páčili sa mi ich metódy a boli pre mňa inšpiráciou. Tiež keď hovorili o svojich nedostatkoch a zlyhaniach mi to bolo blízke, lebo podobné veci riešim aj v Arménii. Stretnutie s Gender kolektívom v Brne bolo tiež veľmi inšpirujúce. Páčilo sa mi ako mali intersekcionálny prístup, bavili sme sa o rôznych veciach, aj o tom ako je gendrová a feministická ideológia vnímaná vo vedeckom svete a ako sa snažia proti tomu bojovať. Páčili sa mi aj prezentácie NESEHNUTÍ, zvlášť o antimilitarizme. A nemôžem nespomenúť Biely kruh bezpečí, ktorý nám vysvetlil kontext v ČR a ako sa venujú obetiam domáceho a sexuálneho násilia.

Počúvanie skúseností iných ľudí a ich rôzne perspektívy a názory mi pomohli rozšíriť svoje horizonty ohľadne aktivizmu a rôznych metód ktoré sa dajú pri práci používať. Mám aj rôzne kontakty na ľudí, od ktorých verím budem čerpať aj v budúcnosti.

 

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »