10.6.2015

Otevřený dopis Českému olympijskému výboru

V pátek 12.6.2015 budou v Baku zahájeny první Evropské hry. Člověk v tísni, NESEHNUTÍ a další organizace, které se angažují na poli ochrany lidských práv a občanských svobod, vyzývá v otevřeném dopise Český olympijský výbor, aby se postavil na stranu politických vězňů v Ázerbájdžánu a vyjádřil nesouhlas s politickou perzekucí v jejich zemi.

Český olympijský výbor
Benešovská 6
101 00 Praha 10
Česká republika

                                                      V Praze, 9. 6. 2015

Vážení členové olympijského výboru,

obracíme se na Vás s výzvou k blížícím se Evropským hrám, které se budou poprvé konat už za pár dní v ázerbajdžánském Baku.  Pro Ázerbájdžán jsou Evropské hry příležitostí jak se prezentovat nejen sportovnímu světu v tom nejlepším světle. I když země prošla v posledních letech prudkým ekonomickým rozvojem, tamní režim neustále posiluje své nedemokratické rysy. V zemi jsou vězněni zástupci politické opozice a kritici  Ilhama Alijeva, který upevňuje autokratický režim na úkor občanských práv a svobod.

Příběh Intigama Alijeva, který byl až do svého zatčení v srpnu loňského roku jedním z předních ázerbájdžánských právníků poskytujících pomoc lidem perzekuovaným za kritiku režimu, je jeden z nejznepokojivějších. Před pouhými několika týdny byl sám Intigam Alijev ve vykonstruovaném procesu odsouzen k sedmi a půl letům vězení. V posledních týdnech se navíc výrazně zhoršil jeho zdravotní stav, adekvátní lékařská pomoc je mu však vytrvale odpírána.  Za  jeho práci a občanskou odvahu udělil Člověk v tísni panu Alijevovi cenu Homo Homini za rok 2012.

Příběh jeho spolupracovníka, teprve třicetiletého lidskoprávního aktivisty Rasula Džafarova, je velmi podobný. Rasul Džafarov je autorem seznamu politických vězňů a iniciátorem kampaně Sport for Rights, která se snaží před zahájením Evropských her upozornit světovou veřejnost na porušování lidských práv v Ázerbájdžánu. Také on byl však za své aktivity a kritiku represívního režimu na začátku loňského srpna zatčen, uvězněn a letos v dubnu odsouzen k šesti a půl letům za mřížemi.

Na seznam politických vězňů, který v současnosti obsahuje více než 80  jmen, se dostala i Lejla Junusová, dlouholetá obhájkyně lidských práv a spoluautorka zmíněného seznamu  politických vězňů, její manžel, významný historik Arif Junus, či držitelka několika ocenění, novinářka  a aktivistka Chadídža Ismailová, které bylo v loňském roce úřady znemožněno odcestovat z Baku do Prahy na konferenci Forum 2000.

Ve výčtu lidí, kteří jsou v Ázerbájdžánu vězněni za to, že si dovolili veřejně nesouhlasit s metodami tamního režimu, by bylo možné pokračovat ještě dlouho. Je ale také potřeba zmínit všechny ty, kteří museli z Ázerbájdžánu před hrozbou zatčení a perzekuce uprchnout, byli zbiti tamní policií během nenásilných protestů nebo za svoje názory přišli o práci. V případě Evropských her se nejedná pouze o sportovní událost, ale také o snahu ázerbájdžánského  politického  vedení  legitimizovat  svůj represívní režim.  Chtěli  bychom Vás proto  touto cestou vyzvat, abyste svými případnými komentáři a hodnoceními her nebo  situace v Ázerbájdžánu nepodporovali  jeho obraz coby země bez závažných společenských problémů a abyste  otevřeně požadovali propuštění politických vězňů. Podobný krok  v uplynulých dnech učinily  například  Německé  olympijské sportovní svazy, které  podpořily výzvu Zvláštního zpravodaje OSN pro situaci obhájců lidských práv  a odmítly  ignorovat porušování občanských práv a svobod v Ázerbájdžánu a kriminalizaci těch, kteří na to upozorňují.

Stejně jako Vy i tito lidé vyznávají hodnoty svobody, spravedlnosti a lidské důstojnosti.  Žádáme Vás proto, abyste  se otevřeně  postavili  na stranu politických  vězňů a vyjádřili nesouhlas s politickou perzekucí v jejich zemi.

 

S úctou,

Člověk v tísni

Forum 2000

Nesehnutí

Asociace pro mezinárodní otázky

Amnesty International Česká Republika

Vzdělávání PRO-SPECT

 

Pozn. otevřený dopis Českému olympijskému výboru – ke stažení v PDF zde.

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »