27.4.2014

Politických vězňů přibývá, Česko může pomoct

Praha /ROZHOVOR/ – Zhruba čtvrtina ropy dovážené do Česka pochází 
z Ázerbájdžánu. Tamní aktivista Fuad Hasanov z nevládní organizace Democracy Monitor však doufá, že český prezident Miloš Zeman při setkání s ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem mluvil i o porušování lidských práv v jeho vlasti. „Jde to i přátelským způsobem,“ tvrdí.

Ázerbájdžánský velvyslanec v Česku Tahir Taghizade mi loni říkal, že zákony ve vaší zemi jsou velmi dobré a že případné problémy mohou být jen s jejich uváděním do praxe. Souhlasíte s ním?
Některé zákony byly zreformované a skutečně se blíží evropským normám, což souvisí s tím, že je Ázerbájdžán členem Rady Evropy. Rozhodně se to ale nedá říct o zákonech týkajících se nevládních organizací, svobody shromažďování, politických stran nebo trestného činu pomluvy. Lidé, kteří se snaží uplatňovat svobodu shromažďování, mohou čelit vysokým pokutám nebo dokonce vězení . Uplatňování svobody shromažďování je tak trestným činem. Před pěti lety parlament zavedl pro mezinárodní nevládní organizace stejné povinnosti jako mají velké ziskové koncerny. Nevládní organizace jsou přetížené množstvím zcela zbytečného papírování, které jim značně stěžuje práci. Dokonce i pravidla pro domácí nevládní organizace se zpřísnila a velmi často nemohou získat potřebnou registraci, pokud se zaměřují na citlivé oblasti jako oblasti lidských práv či demokracie. V posledních letech byly zaváděny nové a nové regulace, některé z nich velmi nedávno – zhruba před dvěma týdny. Problém je přitom nejen v zákonech, ale i v celkovém prostředí. Když se nevládní organizace snaží zorganizovat semináře nebo konference, úřady po neoficiálně požadují vládní povolení, ačkoliv je takový požadavek protizákonný. Dokonce i v hlavním městě Baku, kde je prostředí obecně vstřícnější největší hotely na poslední chvíli odmítly zavedené nevládní organizace, které si chtěly pronajmout jejich prostory.

Celý rozhovor najdete na stránkách Deníku zde.

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »