20.5.2015

Reakce na šíření nepravdivých informací o humanitární kampani pro Charkov

11. května 2015

Seznámili jsme se s textem anonymního emailu, který aktuálně koluje po internetu a týká se daru města Brna NESEHNUTÍ ve věci humanitárních aktivit ve prospěch vnitřních přesídlenců a přesídlenkyň v Ukrajině. Je v něm uveden naprosto nesmyslný „rozpočet“, který ani zdaleka neodpovídá realitě. Informace vychází ze satirického webu Žít z Brna, který je nejspíše zdrojovým textem pro blog bývalého zastupitele za ODS Petra Paulczynského, pro příspěvek na facebookovém profilu pana senátora Jaroslava Doubravy a šířeného emailu. Touto cestou bychom chtěli všem poskytnout pravdivé informace.

NESEHNUTÍ požádalo město o dar pro charkovské vnitřní uprchlíky a uprchlice a vedly nás k tomu dva důvody:

1)      Konvoj Člověka v tísni nebyl schopen pobrat všechnu humanitární pomoc, kterou Brňané a Brňanky v únoru darovali, a z důvodu nedostatku peněz žádný další konvoj v dohledné době neplánoval. Jelikož se na zorganizování odvozu této pomoci nechystala žádná jiná organizace, rozhodli jsme se o to pokusit my. Převoz materiálu zajišťuje stejný autodopravce jako v případě Člověka v tísni. Cena za samotnou kamionovu přepravu činí 3000 EUR + DPH, což je částka, která dopravci dle jeho slov pokryje náklady a není v ní osobní zisk. Materiál, který tam povezeme (především skládací postele, přikrývky, nádobí atd.) má hodnotu 400 000,- až 500 000,- Kč.

2)      Minulý měsíc jsme osobně navštívili uprchlické centrum organizace Stanice Charkov, jejíž činnost oceňuje i mise Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Charkově, u nichž jsme získávali na Stanici Charkov reference. Zjistili jsme, že jim aktuálně chybí to zcela nejzákladnější – jídlo. Sklady uprchlického centra jsou téměř prázdné. Proto jsme se rozhodli druhou část peněz města Brna použít na nákup potravin a k tomu rozjet kampaň www.chlebprocharkov.cz.

Celý dar 300 000,- Kč samozřejmě podrobně a transparentně vyúčtujeme a podle našich odhadů by z celé částky nemělo být použito více než 70 000,- Kč na organizační zajištění převozu humanitární pomoci a nákupu potravin. Především se bude jednat o platbu na organizační zajištění kamionové přepravy, celní procedury, cestu našeho spolupracovníka Iva Dokoupila na místo a jeho dohled nad distribucí pomoci. Ivo Dokoupil je koordinátor humanitárních konvojů, jež vysílal Člověk v tísni na východ Ukrajiny, a požádali jsme ho, aby do Charkova jel, protože má potřebné zkušenosti.

 

Předběžný rozpočet je tedy:

max. 70 000,- Kč na organizační zajištění převozu humanitární pomoci, na náklady spojené s vyřizováním celních procedur, na cestu spolupracovníka Ivo Dokoupila do Charkova a zpět a jeho dohled nad distribucí a nákupem základních potravin

3 000 EUR + DPH (tedy cca 100 000,- Kč dle aktuálního kurzu) na samotnou kamionovou dopravu humanitární pomoci (vysbírané věci) a dopravci má pokrýt náklady (nebude z ní mít zisk)

130 000 Kč na nákup základních potravin na místě do potravinových balíčků distribuovaných místní organizací Stanice Charkov

 

Je v našem zájmu, aby provozní náklady byly co nejnižší a co nejvíce prostředků šlo na přímou pomoc – tedy cca 130 000,- Kč na nákup základních potravin. Potraviny samozřejmě budeme nakupovat až na místě, protože jsou v Ukrajině levnější. Navíc tak ušetříme náklady za další dopravu.

Co se týká Stanice Charkov, organizace má nejen zkušenosti, protože zajišťuje komplexní služby pro přesídlené dlouhodobě, ale také řadu aktivit dělá dobrovolnicky. Stanice Charkov si nevezme nic na své režijní náklady, ačkoliv by to bylo logické, vezmeme-li v potaz, že za svá distribuční místa, kam si lidé chodí pro pomoc, platí nájem, energie atd.

Část práce, která je s organizací aktivit spojena, děláme v NESEHNUTÍ dobrovolně ve svém volném čase, tedy bez nároku na odměnu. Proto nás mrzí, že se o humanitární kampani pro Charkov šíří nepravdivé informace a někteří lidé jim důvěřují.

Současně chceme znovu upřímně poděkovat za významný dar města Brna, který znamená konkrétní pomoc pro tisíce vnitřních uprchlíků a uprchlic shromážděných v Charkově.

 

Pavla Hofmeisterová

Koordinátorka ukrajinských aktivit NESEHNUTÍ

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »