13.10.2011

Slovo dobrovolník je v Abcházii nové

(Článek z titulní strany Brněnského deníku)

Brno – Tři pochází z Abcházie a tři z Gruzie. Ačkoliv obě země rozděluje válečný konflikt o samostatnost Abcházie, všech šest žen z Kavkazu má společný cíl. Ve svých zemích pomáhají dětem, dobrovolníkům, chrání přírodu nebo bojují proti ozbrojenému násilí. Nyní přijely na desetidenní návštěvu Česka.
Pozvalo je brněnské sdružení Nesehnutí. „Kavkazanky navštíví různá občanská sdružení a média. Čeká je i program na Masarykově univerzitě. Díky tomu se mohou inspirovat, jak fungují neziskovky u nás,“ uvedl Milan Štefanec z Nesehnutí. Brněnské sdružení také každé z organizací přispělo na nějaký projekt. „Podporujeme všechny, kteří chtějí dobrovolně pomáhat v jakékoliv oblasti. V Abcházii nemá zatím dobrovolnictví žádnou tradici.
Dokonce program word označuje v našem jazyce slovo dobrovolník jako neznámé,“ popsala problém Milana Vozba ze Svazu studentů Abcházské státní univerzity.
Sdružení podle ní poradí každému, kdo má o dobrovolnictví zájem. Nejtěžší je podle ní vyjednávání s vlastní univerzitou. „Je problém obhájit naše projekty, které jsou někdy v rozporu se zájmy školy. Proto nejčastěji sháníme peníze jinde,“ uvedla mladá žena.
Jiná organizace se snaží odstraňovat následky konfliktů na Kavkaze. Ať už mezi Abcházií a Gruzií, tak i mezi Arménci a Ázerbájdžánci. „Propojujeme znesvářené regiony. Hledáme ztracené rodiny. Pomáháme pozůstalým, jejichž příbuzní zahynuli v boji,“ vyjmenovala Rimma Gelenava z gruzínského sdružení Odzbrojení a nenásilí.

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »