Úspěchy

Jedním z prvních zásadních úspěchů v historii NESEHNUTÍ byla naše kampaň na podporu čečenských rodin a jednotlivců, kteří přijeli do ČR žádat o azyl a hrozilo jim vyhoštění. NESEHNUTÍ zahájilo kampaň, ve které upozorňovalo např. na to, že kdyby tito lidé byli vyhoštěni zpět do Čečenska, byli by tam ohroženi na životě. Díky naší kampani se podařilo, že těchto cca 60 lidí vyhoštěno nebylo.

 

kozy a bobřiÚspěchy programu Ženská práva jsou lidská práva:
Podařilo se nám rozpoutat diskusi o sexismu v reklamách. Díky naší dlouholeté kampani se z problematiky sexismu v reklamách stalo téma. Pomocí soutěže Sexistické prasátečko o nejvíce stereotypní reklamu v ČR se nám do tématu daří vtahovat čím dál více lidí. O tématu se díky nám mluví a lidé se aktivně zapojují posíláním tipů na reklamy do soutěže či posíláním podnětů Radě pro reklamu.

Daří se nám přinášet také informace o možnostech alternativního rodičovství. Akce, které spolupořádáme (konference Aktivní rodičovství a Týden respektu k porodu), navštíví každoročně kolem 800 lidí.

 

Úspěchy programu Občanské oko:IMG_1047
Parlament na konci září 2012 schválil přísnější pravidla pro tzv. autorizované inspektory a umožnil úřadům i veřejnosti účinněji kontrolovat jejich činnost. Dosud totiž tyto osoby mohly bez hrozby postihu vydávat a často také vydávaly povolení ke stavbám (tzv. certifikáty) stavěným v rozporu se zákonem, na úkor místních lidí i přírody. Zpřísnění pravidel i prosazení veřejné kontroly bylo cílem kampaně, kterou NESEHNUTÍ spolu s dalšími nevládními organizacemi (Arnika, Zelený kruh, Ekologický právní servis a Hnutí DUHA) organizovalo.

NESEHNUTÍ v roce 2013 zpřístupnilo veřejnosti nesrozumitelné dokumenty brněnské radnice k aktualizaci územního plánu. Díky tomu mohli lidé psát primátorovi a úřadu svoje připomínky. A nebylo to zbytečné:
– Na základě připomínek místních, ivanovické radnice a NESEHNUTÍ vypadla z návrhu plocha pro nový hypermarket vedle kontroverzního Bauhausu.
– Magistrát zatím nepovolí podzemní garáže pod parky na Moravském náměstí a Obilním trhu. Proti garážím bylo ministerstvo kultury. NESEHNUTÍ upozornilo, že by přitáhly další auta do centra města. Místo nich prosazujeme budování odstavných parkovišť, která uleví přecpaným ulicím a pomohou vyčistit vzduch.

 

Úspěchy programu Cesta iniciativy:
1238746_593477464036411_163226361_n
Pomáháme lidem v Gruzii, Abcházii, Jižní Osetii a Arménii bránit lidská práva, provozovat nezávislá média či chránit životní prostředí. Podpořili jsme abchazské novináře a novinářky v kampani za svobodný přístup k informacím či za změnu legislativy ztěžující práci nezávislým médiím. Podporujeme arménskou organizaci, jejímž cílem je zajistit bezbariérový přístup na veřejná prostranství. Jihoosetinské iniciativě se díky nám podařilo prosadit opomíjené téma ochrany životního prostředí do osnov základních a středních škol. V Gruzii mohou zase díky naší podpoře vést kampaň proti závislosti mladých lidí na hazardních hrách. Za poslední tři roky jsme podpořili 41 kavkazských občanských iniciativ.

 

Úspěchy programu Společně k rozmanitosti:27082012790
Pravidelně dostáváme pozitivní zpětné vazby na naše multikulturní workshopy na školách, a to jak od vyučujících, tak studentů a studentek.
Daří se nám propojovat Čechy a Češky s příchozími lidmi. V rámci setkání (dětí i dospělých), která pořádáme, vznikají pevná přátelství.
Společně s dalšími organizacemi se nám podařilo rozjet kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek. Téma jsme dostali do médií, začalo se o něm mluvit, vznikají reportáže a články k tématu.

 

Napsali nám:
“Vaše chvályhodné úsilí o kultivaci marketingové komunikace má dobrý mediální ohlas. Těším se na další spolupráci.” o soutěži Sexistické prasátečko, Ladislav Šťastný, Rada pro reklamu

“Dobrý den, byli jste u nás ve škole tento týden s programem věnovaným lidským právům. S celou akcí jsem byl velmi spokojen (navíc umožnila k tomuto tématu rozjet diskuzi následující den, kde jsem v jedné ze tříd suploval, takže k tomu byl ideální prostor a čas) a pokud bude možnost, budu velmi rád, pokud naši školu zase navštívíte. Přeju Vám i Nesehnutí mnoho úspěchů a radostných chvil ve vaší práci, která rozhodně má smysl (což dnes o své práci nemůže říct každý, takže to znamená hodně).“ o multikulturních workshopech nabízených školám

“Jste skvělí, držíme vám palce! Jaký musí být ten, který bez zábran povolí kácení několika stovek živých borovic. Po zkušenostech, které s úředníky magistrátu máme, vám dáváme jednoznačně za pravdu. Stejně tak by tomuto úřadu slušela i další tabulka: Magistrát města Brna – odbor památkové devastace, detašované pracoviště developerských firem.” o aktivitách týkajících se územního plánu

P1050731“Zároveň bych chtěla oběma organizátorům Víkendové školy poděkovat za dobrou organizaci i volbu velmi zajímavých přednášejících – mnoho informací z prezentací bylo pro mne opravdu přínosných. A pochvalte, prosím, paní tlumočnici za perfektní a profi práci.“ o aktivitách Cesty iniciativy, Bára Božková