Tisková zpráva - 13.2.2014

„Cikánské hyeny?“ Nepřípustné!

„Cikánské hyeny?“ Nepřípustné!

Prostějovský večerník čelí dalšímu trestnímu oznámení kvůli rasisticky laděnému článku. To podává opět nevládní organizace NESEHNUTÍ, která považuje článek s názvem „CIKÁNSKÉ HYENY okradly ženu o berlích!“ [1] v rozporu se zákonem. Článek je značně stereotypizující, jeho expresivní název hanobí celou etnickou skupinu Romů a připomíná rétoriku Třetí říše vůči Židům.

Uběhlo sotva půl roku od zveřejnění článku s názvem „Cikánské útoky se množí“ a Prostějovský večerník zveřejnil další článek, který si vysloužil pozornost a následně podání trestního oznámení. Jedná se o článek vydaný 27. ledna na titulní straně večerníku s názvem „CIKÁNSKÉ HYENY okradly ženu o berlích!“. NESEHNUTÍ je přesvědčeno, že se autoři článku dopustili trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob.

„Tento článek jasně hanobí etnickou skupinu osob, konkrétně Romů. Zejména se jedná o sousloví ‚CIKÁNSKÉ HYENY‘ použité v názvu článku. Článek dává do souvislosti krádež s etnicitou a cíleně se snaží navodit dojem, že etnická skupina Romů jako celek je skupinou bezcharakterních násilníků, tedy že ‚cikáni‘ jsou ‚hyeny‘,“ komentuje důvody k podání trestního oznámení Irena Košíčková z NESEHNUTÍ. „Je to druhé trestní oznámení na Prostějovský večerník, které za NESEHNUTÍ podáváme. Autoři článku by měli nést odpovědnost za jejich pokračující a stupňující se rasistické výroky,“ dodává Košíčková.

„Výrok ‚cikánské hyeny‘ nápadně připomíná výroky některých nacistických propagandistů, které se objevovaly v Německu před druhou světovou válkou,“ říká Martin Hyťha z NESEHNUTÍ. „Například německý antisemitský spisovatel Ernst Hiemer přirovnával ve 30. a 40. letech Židy k různým nepopulárním zvířatům – a mimo jiné psal i o ‚židovských hyenách‘. Jak taková propaganda končí, snad není třeba připomínat.“

Předchozí trestní oznámení, které bylo podáno v září v souvislosti se zveřejněním článku s názvem „Cikánské útoky se množí“ [3], bylo Policií ČR uzavřeno, aniž by byl kdokoli potrestán.

Existují soudní rozhodnutí, kdy za velmi podobné výroky byli pachatelé uznáni vinnými z trestných činů. Nechceme, aby Prostějovský večerník nadále šířil nenávist ve společnosti tímto způsobem,“ dodává Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.

 

Kontakty:

Irena Košíčková, NESEHNUTÍ, irena@nesehnuti.cz, +420 732 407 890

Radka Vejrychová, NESEHNUTÍ, radka@nesehnuti.cz, +420 605 239 579

Martin Hyťha, NESEHNUTÍ, martin@nesehnuti.cz, +995 579 032 102 (v současné době pracovně v zahraničí)

 

Poznámky a přílohy:

[1] Článek na stránkách Prostějovského večerníku:

www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/krimi-zpravy/5141-cikanske-hyeny-okradly-zenu-o-berlich

[2] Text trestního oznámení, které NESEHNUTÍ podalo na Prostějovský večerník:

http://nesehnuti.cz/?p=3158

[3] Tisková zpráva z 16. 9. 2013: NESEHNUTÍ podává trestní oznámení kvůli rasistickému článku

http://nesehnuti.cz/vystupy/nesehnuti-podava-trestni-oznameni-kvuli-rasistickemu-clanku/