Skip to main content
Tiskové zprávy

Dny Kavkazu se představí v Brně

By 2003-12-03No Comments

V týdnu od 8. do 13. prosince proběhne v Brně I. ročník festivalu nazvaného Dny Kavkazu. Cílem akce je představit veřejnosti bohatou historii a kulturu kavkazských národů i současné problémy tohoto regionu. Součástí akce budou čtyři veřejné besedy, tři ochutnávky tradičních jídel, projekce filmových dokumentů, fotografická výstava, koncert etnické hudby i protestní shromáždění před ruským konzulátem. Po celou dobu festivalu bude také probíhat finanční sbírka, jejíž výtěžek bude věnován na přímou pomoc uprchlíkům z Kavkazu žijících v České republice.

Celý festival Dny Kavkazu bude zahájen v pondělí v 16:30 v kině ART vernisáží fotografické výstavy SPUTNIK 2003. Jde soubor fotografií pořízených na jaře t. r. roku ve stejnojmenném uprchlickém táboře ležícím na čečensko-ingušské hranici. Jeho autor Stanislav Krupař získal za vystavené fotografie III. místo na prestižní soutěži Czech Press Photo 2003 v kategorii Reportáže. Slavnostní atmosféru vernisáže umocní ochutnávka čečenských jídel, poslech tradiční hudby i přítomnost uprchlíků z Čečenska. Situace v severokavkazské republice Čečensko je jedním ze stěžejních témat Dnů Kavkazu. Věnuje se mu i další program. V pondělí od 18:30 se uskuteční na Fakultě sociálních studií MU beseda s Petrem Kostohryzem vedoucím humanitární mise společnosti Člověk v tísni při ČT v Ingušsku a Čečensku. Ve čtvrtek (od 18:00 na FSS MU) pak na ni naváže diskuse o projektu Sdružení Česká katolická charita adopce čečenských dětí na dálku, který přiblíží jeho koordinátor Martin Váně. Na problém čečenských uprchlíků v Ingušsku pak upozorní čtvrteční protestní shromáždění s happeningem před ruským konzulátem v Brně. „V Ingušsku je podle oficiálních údajů umístěno přes 70 000 uprchlíků z Čečenska. Ruská armáda společně s promoskevskou čečenskou vládou násilně likviduje tábory pro běžence a nutí jejich obyvatele k návratu zpět do Čečny, ve snaze ukázat, že situace zde je již stabilizovaná.“ vysvětluje důvody protestu Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.

Druhý den festivalu je celý věnován zemi na jihu Kavkazu – Ázerbájdžánu. Soustředí se nejen na aktuální politické dění v Ázerbájdžánu po proběhlých prezidentských volbách, ale přibližuje i každodenní život Ázerbájdžánců. Proto bude součástí akce i povídání o specifikách ázerbájdžánské kuchyně, které bude zakončeno ochutnávkou místních specialit ve studentském klubu Krmítko na FSS. Nad otázkou legitimity současného vedení ázerbájdžánského státu, porušování lidských práv, či perspektivou demokratického vývoje v této zemi bude (od 18:00 na FSS MU) diskutovat novinářka Petruška Šustrová s ázerbájdžánským studentem politologie Dilbazim Eltayem. „V tento deň zároveň začne výstava fotografií nazvaná ‘Očima pozorovatelů‘. Objektívy fotoaparátov zachytili všetko – od všedných situácií, cez vypäté momenty z protivládnych demonštrácií, až po orwellovský kult osobnosti bývalého prezidenta a jeho syna“ doplňuje kurátorka výstavy Katarína Potfajová.

Středeční program Dnů Kavkazu je ve znamení Gruzie. V této zemi po vlně masových protestů kvůli zfalšovaným parlamentním volbám před dvěma týdny odstoupil dosavadní prezident Eduard Ševarnadze a moci v zemi se ujala opozice. O pozadí těchto událostí i o možných perspektivách bude s návštěvníky besedovat gruzínský student politologie Vachtang Darčiašvili (od 18:00 na FSS MU). Besedě bude předcházet ochutnávka gruzínských pokrmů.

Další kavkazská země – Arménie – se představí v pátečním programu, který bude probíhat v Kavárně Podivný Hamlet. Po shlédnutí dokumentu ZEMĚ TARONA o kultuře západní Arménie se uskuteční benefiční koncert bývalého člena arménské filharmonie Melykiana, který zahraje arménské lidové písně.

„Problémy Kavkazanů se mohou řadě lidí u nás zdát příliš vzdálené. Jde však o problémy obyčejných lidí, kteří v důsledku války nebo politické nestability ztratili domov, základní životní jistoty, přišli o příbuzné a řada z nich nyní hledá pomoc i v ČR. Chceme ukázat, že je možné těmto lidem pomoci a že řada jednotlivců i skupin tak již činí.“ říká Jiří Koželouh z Amnesty International. Program festivalu zakončí sobotní dětské dopoledne v pobytovém středisku Zastávka u Brna. Skupina dobrovolníků připravila program her, soutěží a zájmových kroužků pro děti cizinců, kteří požádali v České republice o azyl. Těmto dětem je také určen výtěžek veřejné finanční sbírky, jejíž výše navíc bude zdvojnásobena příspěvkem Nadace Divoké husy.

Bližší informace:

Milan Štefanec, 605 239 579

Katarína Potfajová, potfajov@fss.muni.cz

Jiří Koželouh, 723 559 495