14.5.2013

NESEHNUTÍ zahájilo další rok na Kavkaze sérií workshopů pro občanské iniciativy

Česká organizace NESEHNUTÍ (NEzávislé Sociálně Ekologické HNUTÍ) zahájila již třetí rok svého působení na jižním Kavkaze sérií workshopů pro občanské aktivisty a aktivistky. Téměř sto zástupkyň a zástupců občanských iniciativ z Gruzie, Arménie, Abcházie a Jižní Osetie využilo příležitost naučit se, jak plánovat a vést kampaně či jak v jejich rámci efektivně používat sociální sítě, ale také jak se postavit předsudkům a propagovat lidská práva [1].

Na začátku dubna uvítalo NESEHNUTÍ několik zkušených lektorek, lektorů a mladých aktivistek a aktivistů na svém workshopu v abchazském městě Suchumi. Následující víkend proběhl v gruzínském městě Kutaisi seminář obsazený lektory a lektorkami nejen z ČR, ale také ze Slovenska, Maďarska a Polska. „Lektoři a návštěvníci seminářů měli jedinečnou příležitost si vyměnit zkušenosti a znalosti z oblasti vedení kampaní a použití nových médií. Bylo to velice inspirující pro obě strany,” řekla Alena Věžníková, externí spolupracovnice NESEHNUTÍ. V těsném závěsu následoval obdobný seminář v Jermuku v Arménii. Poslední seminář pro občanské iniciativy z Jižní Osetie se uskutečnil na přelomu dubna a května.

Seminářů se aktivně zúčastnili zástupci a zástupkyně organizací zaměřených na ochranu lidských práv, sociální problematiku a ochranu životního prostředí. Jedno konkrétní téma se na všech seminářích opakovalo: téma předsudků a stereotypů. “Účastníci seminářů měli možnost mluvit o svých vlastních předsudcích a měli možnost pochopit dynamiku vztahů a vzniku předsudků ve společnosti krok za krokem,” řekla Radka Vejrychová, lektorka NESEHNUTÍ.

Maciej Muskat z Greenpeace Polsko a Mark Fodor z Bankwatch Maďarsko přednášeli o plánování a vedení kampaní; Juraj Smatana ze slovenské neziskové organizace Servisné centrum Ekofóra se podělil o své zkušenosti v boji proti korupci na komunální úrovni.

Účastníci seminářů mají nyní možnost požádat o malé granty a zúčastnit se studijního pobytu v České republice, který proběhne v říjnu.

Cesta iniciativy je program podpory aktivních lidí v zahraničí, především na Kavkaze, v Podněstří a v Bělorusku – ale nejen tam. Pomáháme místním aktivistkám a aktivistům vytvářet občanskou společnost a chránit lidská práva, životní prostředí a práva zvířat. Chceme pomoci uspíšit přerod těchto regionů ve svobodné.

NESEHNUTÍ uskutečnilo vzdělávací semináře na Kavkaze díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Mezinárodního visegrádského fondu.

Více informací:

 

[1]

Harmonogram seminářů:
6. – 8. dubna: Suchumi, Abcházie
12. – 14. dubna: Kutaisi, Gruzie
18. – 21. dubna: Jermuk, Arménie
27. dubna – 2. května: Vladikavkaz (pro iniciativy z Jižní Osetie)

Více k tématu najdete přímo na webu Cesta iniciativy »