20.4.2017

V Brně byl dnes k vidění zvláště ohrožený druh Cyklista brněnský

Brněnská radnice zveřejnila návrh dokumentu Plán udržitelné městské mobility. Město dokument potřebuje, aby mohlo čerpat finance ze Strukturálních fondů EU na dopravní stavby. NESEHNUTÍ spolu s dalšími odborníky a odbornicemi i místními spolky spustilo kampaň Brno pro lidi, která nabízí veřejnosti podávání námětů na zlepšení brněnské dopravy. Kampaň je právě v polovině a láká veřejnost k diskusi i v ulicích města prostřednictvím interaktivní instalace.

„V Domě pánů z Lipé v Brně mohli dnes lidé spatřit zvláště ohrožený druh Cyklisty brněnského,” uvedla Hana Chalupská z NESEHNUTÍ k instalaci živé sochy v atriu Domu pánů z Lipé dnes v poledne. „V rámci kampaně Brno pro lidi tak upozorňujeme na nebezpečnost pohybu lidí na kolech i na zhoršenou kvalitu ovzduší v brněnské aglomeraci, která souvisí s nadměrnou automobilovou dopravou,” komentuje exponát doplněný balónky s čistým vzduchem z Moravského krasu Chalupská.

„Na základě diskuse s experty a expertkami i dalšími občanskými iniciativami se v kampani zaměřujeme na tři priority – čisté ovzduší, bezpečnou dopravu pro pěší a lidi na kolech, kvalitní veřejná prostranství,” představuje obsah kampaně jeden ze spolupracujících expertů Michal Šindlář z organizace Brno na kole.

„Aktuálně naši aplikaci využilo již přes dvě stovky lidí. Ale nechceme motivovat veřejnost k připomínkování dokumentu jen prostřednictvím reklamy a letáků. Před brněnskou velkou jarní cyklojízdou jsme celý den na stánku na Moravském náměstí. Bavíme se s lidmi o dobrých zkušenostech z jiných měst i potřebách a očekáváních směrem k řešení dopravy v Brně,” představuje pokračování kampaně Hana Chalupská z NESEHNUTÍ a dodává: „před cyklojízdou na stánek zavítají i naši spolupracující odborníci a odbornice, takže kdokoliv může přijít prodiskutovat i složitější dopravní otázky.”

„Ke spolupráci jsme oslovili brněnské studenty a studentky uměleckých škol. Víme, že otázka pohybu po městě rozhodně není černobílá. Proto jsme zvolili jako způsob zapojení veřejnosti také fotokoutek s možností originálně zachytit své komentáře k brněnské mobilitě. Mobilitu přitom zakusí veřejnost i na vlastní kůži: projedou se na cyklotrenažéru a zjistí, co to znamená jezdit ve městě na kole. Společně se tu lze projet také na elektrokolech a rozdáváme ozdoby na kola v barvách kampaně Brno pro lidi. Přímo na místě vyrábíme také placky s vybraným motivem a rozdáváme samolepky s výzvou k připojení ke kampani,” popisuje aktivity NESEHNUTÍ na infostánku, který je dnes celý den na Moravském náměstí u sochy Jošta, Alžběta Kofránková, další členka NESEHNUTÍ.

Více informací o kampani naleznete na stránce www.brnoprolidi.cz.

Kontakty:
Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko, NESEHNUTÍ Brno, hana@nesehnuti.cz
Alžběta Kofránková, NESEHNUTÍ, alzbetak@nesehnuti.cz
Michal Šindelář a Kuba Kutílek, Brno na kole
Radim Cenek, Nádraží v centru