Participativní rozpočet jako aktivní zapojení občanů a občanek do rozhodování – jak na to?
Odborná konference a otevřený seminář v Brně
Participativní rozpočet je proces demokratického a dobrovolného spolurozhodování – skrze něj občané rozhodují přímo a ve spolupráci s jejich vládami či zastupitelstvy o směrování veřejných zdrojů, které budou užity exekutivou pro implementaci sociálních politik i programů a prací na infrastruktuře a to vše pro podporu lokálního rozvoje. V České republice zatím participativní rozpočet není nikde zaveden – jak tedy na to?
8.10. odborná konference (9:30 – 18.00; Otevřená zahrada, Údolní 33, Brno) – podrobnosti zde
9.10. otevřený seminář (9:00 – 15.00; Otevřená zahrada, Údolní 33, Brno) – podrobnosti zde
Účast na obou akcích je zdarma. Kapacita je omezena. Na obě akce je třeba se předem přihlásit na kontaktu: Karolína Silná – tel. +420 604 620 469, e-mail: karolina@ekumakad.cz.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno