Vážený pane premiére, vážený pane ministře zahraničních věcí, vážené členky a členové vlády České republiky,
vyzýváme Vás k zastavení veškerých vývozů zbraní a vojenského materiálu do Turecka. Důvodem jsou obavy o bezpečí civilního obyvatelstva v severní Sýrii, kam Turecko zahájilo minulý týden vojenskou ofenzívu, a obavy z další destabilizace těžce zkoušeného regionu.
Turecko zaútočilo na severní Sýrii pod záminkou boje proti terorismu a vytvoření tzv. „bezpečnostní zóny“. Vojenská operace eufemisticky nazvaná Pramen míru přinutila k útěku již 100 000 lidí. Turecko bombarduje města a vesnice, mezi oběťmi jsou civilisté a civilistky. Proturecké jednotky páchají válečné zločiny, zabíjejí civilisty a to včetně popravy kurdské političky Hevrin Chalafové.
Česká republika je spoluzodpovědná za agresi páchanou členským státem NATO.
Apelujeme na Vás, aby Česká republika nadále nenapomáhala vyzbrojování turecké armády a nepokračovala v předjednaných obchodech ze zářijové návštěvy Turecka- konkrétně se jedná o dodání 476 nákladních vozidel Tatra z holdingu Czechoslovak Group. České firmy se mají angažovat také v tendrech na dodávky radarů a specifických informačních systémů pro různé typy bojových vozidel. Česká republika směřuje k posílení ekonomické spolupráce s Tureckem, přitom tam dlouhodobě vyváží zbraně. Jen v roce 2018 z Česka putoval vojenský materiál a zbraně do Turecka v celkové hodnotě 5 410 tisíc eur. Turecko bylo také oficiálním partnerem zbrojařského veletrhu IDET, který se konal v roce 2017 v Brně. Ačkoliv jsou hodnoty vývozu českých zbraní do Turecka nízké v porovnáním s vývozy do jiných represivních režimů, jako je Saúdská Arábie, Egypt nebo Spojené arabské emiráty, je nutné tyto vývozy zastavit. Česká republika tak dá jasně najevo, že se nechce podílet na turecké agresi v severní Sýrii.
V reakci na ofenzivu Turecka již šest evropských zemí zastavilo nebo omezilo vývoz zbraní a vojenského materiálu. Norsko, Finsko, Německo, Francie, Nizozemí i Švédsko zakázaly vývoz zbraní do Turecka. Tyto země tak odpovídají i na tlak veřejnosti, jen v Paříži demonstrovalo proti turecké ofenzivě do severní Sýrie na 20 tisíc lidí, v Kolíně nad Rýnem protestovalo na 10 tisíc lidí a další protesty proběhnou také v českých městech.
Požadujeme zavedení ekonomických sankcí a zbrojního embarga na Turecko. Následujme příklad řady evropských zemí, a okamžitě zastavme vývoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka. Žádáme českou diplomacii, aby ostře vystoupila proti turecké agresi, a to jak z pozice České republiky, tak aby byla aktivní na zastavení této agrese i v rámci struktur, kterých je ČR členem (EU a NATO).
S úctou NESEHNUTÍ