V rámci happeningu upozorňujícího na blížící se veletrh zbraní IDET prodávali aktivistky a aktivisté NESEHNUTÍ zbraně. Makety min, granátů, protitankových střel a kulometů byly divákům nabízeny formou parodující teleshopping. Smyslem akce bylo ukázat, jak absurdní je prezentovat obchod se zbraněmi jako nabídku běžného zboží – jak činí vystavovatelé na IDETu. Happening byl zahajovací akcí týdne aktivit proti válce a zbrojení konaných pod názvem ProtestFest 2005.
Na náměstí Svobody vyrostl prodejní stánek teleshoppingu, ze kterého aktivista NESEHNUTÍ zval kolemjdoucí k neobvyklému nákupu. Neprodávaly se však přípravky na hubnutí, lak na auto ani multifunkční mixéry, ale zbraně. Moderátorská dvojice Gábi a Horst nabízela a přímo na místě předváděla nášlapné miny, granáty a samopaly. Za potlesku diváků byla minou zabita sousedka Heidi, granátem zlikvidována divačka Gertrůda a v závěru prezentace zboží došlo i k přestřelce mezi aktéry občanské války ze Srí Lanky. Některé přihlížející kvalita, efektivita a akční ceny nabízených zbraní zaujaly natolik, že se rozhodli na místě si je zakoupit. „Touto parodií ukazujeme, jak zvrácené je chápat obchod se zbraněmi jako nákup či prodej domácích spotřebičů. Přestože protestujeme humornou formou, nechceme problematiku obchodu se zbraněmi zesměšňovat. Uvědomujeme si totiž, že naše nadsázka má bohužel svůj předobraz v realitě.“ komentuje happening Milan Štefanec.
Jeho slova potvrzuje skutečnost, že Ministerstvo obrany ČR stejně jako Ministerstvo vnitra ČR prodává ze svých skladů zbraně, které nezřídka končí v zemích porušujících lidská práva a v oblastech, kde zuří ozbrojené konflikty. Děje se tak bez jakékoliv veřejné či parlamentní kontroly. V důsledku toho končí české zbraně například v Demokratické republice Kongo (kde probíhá občanská válka, počet obětí je odhadován na 3.5 mil.), v totalitní Číně a Vietnamu nebo v Kolumbii (zde dochází k masivnímu porušování lidských práv ze strany státních nebo polovojenských jednotek).
Takové země jsou ekonomicky zajímavými zákazníky i pro pořadatele a vystavovatele zbrojního veletrhu IDET. Organizátoři veletrhu sami na svých internetových stránkách označují za „ekonomicky zajímavé země“ například Vietnam, Čínu, Namíbii (známou svými reexporty do válčícího Konga) nebo autokratickou Saudskou Arábii. „Právě veletrhy zbraní, jako je IDET, jsou místem, kde se uzavírají kontrakty, jejichž důsledkem jsou miliony nevinných obětí. Cynismus organizátorů IDETu dosahuje vrcholu tím, že – podle jejich vlastních vyjádření – se letos veletrh koná v duchu oslav konce 2. světové války.“ kritizuje konání veletrhu Petr Machálek. Dnešní akce se uskutečnila v rámci festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest 2005. Ten probíhá v Brně ve dnech 29. dubna až 5. května a nese podtitul „proti válce a zbrojení“. „ProtestFest 2005 poskytuje prostor těm, kteří chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s militarizací společnosti. IDET je jedním z jejích symbolů.“ dodává Katarína Potfajová.
Další informace:
Petr Machálek, 777 308 113, petr.machalek@centrum.cz
Katarína Potfajová, 605 239 579, potfajov@fss.muni.cz
Milan Štefanec, stefanec@centrum.cz