Dnes 5. října byl oficiálně zahájen provoz informační internetové stránky EKOBRÁNA.cz (http://ekobrana.cz). Smyslem unikátního projektu občanského sdružení NESEHNUTÍ Brno je podpořit zapojování veřejnosti v Jihomoravském kraji do řešení různých případů týkajících se životního prostředí a přírody (výstavba hypermaketů, budování komunikací, ohrožení rostlinných či živočišných druhů apod.). Lidé se budou na stránkách informovat o podrobnostech a aktualitách vybraných případů, dozvědí se o možnostech svojí účasti v rozhodování a bude jim k dispozici řada dokumentů a odkazů.
Od dnešního dne mají občané a občanky z Jihomoravského kraje možnost hlouběji se informovat a zapojit se do rozhodování o projektech, které mohou zásadním způsobem ovlivnit jejich životní prostředí. Umožní to unikátní internetová stránka NESEHNUTÍ Brno – http://ekobrana.cz. „Důvodem pro vznik těchto stránek je přetrvávající malá informovanost veřejnosti a nedostatek přístupných a srozumitelných informací o projektech a koncepcích, které ovlivňují život každého z nás,“ vysvětluje smysl projektu Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Stránky jsou rozděleny do sekcí:
– případy (např. výstavba hypermarketu, ohrožení mokřadu apod., speciálním případem je tvorba nového Územního plánu města Brna)
– ekoporadna (obsahuje formulář pro posílání dotazů a podnětů a také dříve zodpovězené zajímavé dotazy)
– informace a dokumenty (najdete zde důležité koncepce, potřebné zákony a vyhlášky, zajímavé studie apod.)
– [nejen] pro mládež (výukové akce, výstavy a další informace z oblasti ekologického vzdělávání)
– odkazy (utříděné odkazy na organizace, zpravodajství, veřejnou správu apod.)
Ke zveřejňovaným případům nalezne uživatel/ka stručný popis, odkazy na další informace a související materiály, aktuální možnosti zapojení či vydané tiskové zprávy. U každého případu je možné rozvinout diskusi, z níž mohou vyplynout nové názory a možnosti řešení.
„Zapojení veřejnosti do případů, které na ekobráně.cz zveřejňujeme je samozřejmě možné na základě zákonů, ale v praxi přetrvává neochota úřadů (podporovaná řadou politiků) řádně informovat občany a občanky a řešit s nimi otázky ochrany přírody a životního prostředí,“ popisuje problém, který chce projekt řešit Koželouh. „Ekobrána.cz proto zprostředkovává informace ve srozumitelné formě a hlavně umožňuje lokálním sdružení a aktivním občanům a občankám se zájmem o životní prostředí, aby se do řešení zapojili,“ uzavírá Jiří Koželouh.
Stránky provozuje NESEHNUTÍ v rámci kampaně Ekologická poradna, technické záležitosti zajistil Econnect (www.ecn.cz) a finančně byl projekt podpořen Ministerstvem životního prostředí ČR (www.env.cz).
Více informací:
Jiří Koželouh (723 559 495), http://ekobrana.cz
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno