Skip to main content

Odbornice*íci se díky NESEHNUTÍ inspirovaly*i v České republice

Tisková zpráva NESEHNUTÍ z 15. 11. 2023

Sdílet české zkušenosti s ochrannou cenných přírodních území a společně prozkoumat možnosti, které v oblasti ochrany a rekultivace přírody nabízí vstup do Evropské unie – to byly cíle listopadové studijní cesty do České republiky, na kterou se díky NESEHNUTÍ vypravilo třináct představitelek*ů ukrajinských environmentálních organizací a iniciativ.

„V těsné blízkosti bojové linie na východě Ukrajiny leží hned několik významných národních parků a chráněných území. Ruská invaze a například pohyb těžké vojenské techniky tak nyní výrazně přispívá k ničení vzácných přírodních center země. A právě Česko má hned několik úspěšných příkladů, ze kterých je možné čerpat při plánu citlivé obnovy těchto území,” přibližuje Pavla Hofmeisterová z NESEHNUTÍ.

Z celkem devíti připravených setkání se hned několik odehrálo přímo v terénu. Zástupkyně*ci environmentálních organizací z Ukrajiny získaly*i během studijní cesty například cenné poznatky z rekultivace Českého krasu po těžbě vápence, viděly*i obnovené lesy v Jizerských horách po degradaci průmyslovou činností nebo přírodní rezervaci velkých kopytníků v Milovicích. Právě odtud mělo dokonce díky ochranářské organizaci Česká krajina v roce 2022 odcestovat do Přírodní rezervace Beremyčke několik zubrů a dalších kopytníků. Společný projekt však zhatila ruská invaze.

Důležitým tématem studijní cesty byla také komunikace směrem k široké veřejnosti a samosprávám. „Ukrajinské kolegyně a kolegové řeší, jak lidem vysvětlovat důležitost a potřebnost ochranářských či rekultivačních projektů – a to obzvlášť teď, kdy je největším argumentem válka. V takové chvíli je těžké soustředit se na ekologické problémy a je třeba komunikovat opatrně. Zároveň je ale nutné na environmentální témata zcela nezapomenout,” dodává Hofmeisterová. Správně odkomunikovaný proces obnovy krajiny byl tak dalším kritériem pro výběr navštívených lokalit.

„Program byl skvěle sestavený. Nejlepší byla možnost osobně se doptat českých expertek a expertů na podrobnosti o citlivé rekultivaci krajiny a dozvědět se více o obnově vzácných oblastí silně poničených člověkem. To je pro nás bohužel velmi relevantní problém,” hodnotí desetidenní studijní cestu do České republiky Valeria Kolodezhna z organizace Ukrainian Nature Conservation Group.

Právě s organizací Ukrainian Nature Conservation group spolupracuje NESEHNUTÍ dlouhodobě. Mezi společné úspěchy, kterých se podařilo dosáhnout ještě před začátkem války, patří například povýšení cenných území na jihu Ukrajiny, které ohrožovalo nevhodné intenzivní zemědělství, na přírodní rezervace. 

Kontakty:
Marek Hadrbolec, Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ
marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944


Projekt byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.