Ve sporu o výstavbu hobby marketu BAUHAUS došlo k významnému zvratu. Městský soud v Praze vydal usnesení, jehož praktickým důsledkem je zákaz v pokračování stavby v Ivanovicích. Soud nyní bude prověřovat podezřelý certifikát, podle něhož firma staví. BAUHAUS nyní musí počkat na verdikt soudu a nesmí zatím hobby market dokončit ani provozovat. Občanské sdružení Klidné Ivanovice i nevládní organizace NESEHNUTÍ usnesení soudu vítají a požadují po úřadech, aby jeho dodržení pečlivě pohlídaly.
Městský soud v Praze se nyní bude zabývat certifikátem na stavbu hobby BAUHAUSu v Brně-Ivanovicích. Než soud rozhodne o osudu podezřelého dokumentu, nesmí být obří hobby market dokončen ani provozován. „Přelomové usnesení vítáme. Soud jednal správně, když předběžným opatřením chrání práva obyvatel a obyvatelek Ivanovic. Úřady doteď jen přihlížely nezákonnému postupu firmy BAUHAUS,“ říká Petra Šterbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice.
Autorizovaný inspektor Teigiser vydal certifikát na výstavbu BAUHAUSu utajeně a v rozporu se zákonem mimo jiné obešel majitele a majitelky sousedních rodinných domů i organizace hájící životní prostředí v Ivanovicích. Podobnou taktiku použil Teigiser už v několika jiných případech (např. ZDE a ZDE). „Ivanovická radnice a brněnský magistrát nyní mají povinnost zajistit, aby BAUHAUS usnesení soudu neporušil. Vyzýváme oba úřady, aby na chování firmy pečlivě dohlédly,“ komentuje situaci František Pešl, soused vznikajícího hobby marketu. „Stavební úřad navíc nesmí za této situace stavbu zkolaudovat – bylo by to v naprostém rozporu se zákonem,“ doplňuje právnička Jana Kravčíková z advokátní kanceláře Šikola a partneři, s.r.o., která místní obyvatele a obyvatelky zastupuje.
BAUHAUSu v jeho nekalé činnosti však pomohl také špatný zákon, který umožňuje bezohledným investorům koupit si náhražku stavebního povolení a ignorovat práva místních lidí. Ministerstvo pro místní rozvoj v řešení této situace – kterou za vážnou považuje i úřad ombudsmana – trestuhodně zaspalo. „Ministr Jankovský a náměstek Kalous musí konečně začít řešit neudržitelnou situaci s divokým vydáváním stavebních certifikátů v České republice. Víme, že na ministerstvu leží již více než dva roky několik desítek stížnosti občanů a občanek i obcí na práci autorizovaných inspektorů. Ministerstvo o nezákonnostech páchaných autorizovanými inspektory ví, přesto však nevyužívá svých pravomocí k tomu, aby takové jednání postihoval. Tím přispívá k pocitu beztrestnosti u inspektorů a podporuje tak další porušování zákona.“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
Soudní usnesení – zatím dočasně – přerušilo realizaci nelegálního projektu s názvem „Hobby market Brno-Ivanovice“. Došlo však již k významnému zhoršení kvality života lidí v sousedství i rozsáhlému poškození krajiny. BAUHAUS má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. Jeho provoz by přinesl zvýšení hluku i znečištění vzduchu. Proti výstavbě se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
„Usnesení soudu je unikátní tím, že zarazilo tak velký projekt v tak pokročilé fázi výstavby. Ale vůbec není překvapivé. Již od roku 2005 upozorňujeme na nepřijatelné dopady obřího projektu na život místních lidí i na nezákonnosti, které přípravu stavby provázejí. Už jen to, že BAUHAUS ignoroval limit pro velikost prodejny, který ukládá územní plán,“ uzavírá Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Více informací:
Petra Štěrbáková-Täuberová (sdružení Klidné Ivanovice) – 777 794 801
Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ) – 723 559 495
Milan Štefanec (NESEHNUTÍ) – 605 239 579
Jana Kravčíková (AK Šikola) – 775 154 085
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno