Společná tisková zpráva NESEHNUTÍ a sdružení Klidné Ivanovice ze dne 2.června 2011.
Sdružení občanů a občanek Klidné Ivanovice zveřejňují dopis firmy Heršpická – správa nemovitostí, s.r.o. Firma zřízená jednateli BAUHAUSu a vlastněná tímto řetězcem vyprodukovala kvalitní humoristický text reagující na sdělení o nedávném rozsudku Městského soudu v Praze. Ten fakticky nařídil zastavit stavbu a znovu přezkoumat podezřelé certifikáty na výstavbu BAUHAUSu v Brně-Ivanovicích. Firma v dopise uvolněným stylem oponuje výsledku soudu a hájí pokračování stavby. Klidné Ivanovice a NESEHNUTÍ se domnívají, že text dopisu je natolik zajímavý a humorný, že není možné se o něj nepodělit s ostatními.
„Odpověď BAUHAUSu nás pobavila. Méně zábavné ovšem je, že firma BAUHAUS staví dál i když podle zákona nesmí,“ řekla po přečtení dopisu Petra Štěrbáková-Täuberová ze sdružení Klidné Ivanovice.
Městský soud v Praze rozhodl, že podezřelý certifikát vydaný na stavbu musí přezkoumat ministerstvo pro místní rozvoj a žalobu občanů, občanek a NESEHNUTÍ závazně označil za „odvolání“. Podle správního řádu se tím pádem musí přerušit výstavba a počkat na rozhodnutí ministerstva o odvolání.
„BAUHAUS má smysl pro humor a dramatický projev, ale nikoliv už pro zákony. Odvolání má automaticky odkladný účinek. Stavbu musí zastavit Úřad městské části Brno-Ivanovice. BAUHAUS tedy staví již několik týdnů bez platného povolení,“ popisuje právní stav věci Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
„Kromě humorných povídek z dílny BAUHAUSU nyní čekáme hlavně dopis od ivanovického úřadu, kde sdělí, že přeruší stavbu do doby rozhodnutí o certifikátu. Také si rádi přečteme dopis od ministerstva, že se odhodlalo konečně jasně instruovat ivanovickou radnici a zakročit proti nezákonnému vydávání certifikátů na stavby,“ komentoval situaci Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Na výzvy k hájení práv občanů a občanek zatím reagoval pouze brněnský magistrát. Ale pouze tím, že stížnost na nečinnost ivanovické radnice uložil vyřídit … ivanovické radnici. „S velkým napětím očekáváme, jak asi nečinný úřad vyřídí stížnost na svou vlastní nečinnost,“ reagoval na sdělení z magistrátu Koželouh.
Firma BAUHAUS bez okolků využila nečinnosti úřadů a pokročila ve výstavbě. Došlo k významnému zhoršení kvality života lidí v sousedství i rozsáhlému poškození krajiny. BAUHAUS má představovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něhož má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. Proti výstavbě se v již v roce 2006 postavilo 73 % dotazovaných obyvatel a obyvatelek v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.
Více informací:
Petra Štěrbáková-Täuberová (sdružení Klidné Ivanovice) – 777 794 801;
Jiří Koželouh (NESEHNUTÍ) – 723 559 495;
Milan Štefanec (NESEHNUTÍ) – 605 239 579.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno