V říjnu jsme během studijní cesty ukrajinských představitelek a představitelů obcí, občanských spolků a nezávislých médií z Kirovohradské oblasti hledali*y odpověď na otázku, zdali může Česko nabídnout inspiraci při transformaci regionů postižených těžbou. A může. Unikátní technologie na dočišťování vody a půdy od uranových zbytků. Vysoká životní úroveň a spokojenost lidí žijících v obci, která je obklopena měsíční krajinou z povrchové těžby uhlí. Skleníky s rajčaty a centrální vytápění sídlišť z bývalých uhelných dolů. Zní to možná jako sci-fi budoucnosti, ve skutečnosti se ale jedná o místa v Česku a na Slovensku, která definovala těžba nerostného bohatství a přesto se díky dobře uchopené transformaci proměňují v sídla s vyšší kvalitou života a menším ekologickým zatížením.

Kirovohradskou oblast najdete přesně uprostřed mapy Ukrajiny. Jedná se o ekonomicky slabší oblast, která splňuje představy o vnitřní periferii – horší spojení s okolními oblastmi, zastaralá, nezvládnutá a nyní již nerentabilní těžba uranové rudy. Nadto radonové podloží, které způsobuje shromažďování tohoto karcinogenního plynu v přízemích, v krytech a má na svědomí nejvyšší míru onkologických onemocnění ze všech ukrajinských regionů. Místo, kde je potřeba podpořit občanskou angažovanost, aby se věci začaly měnit a pokud možno k lepšímu. Proto zde NESEHNUTÍ několik posledních let spolupracuje na podpoře místních občanských iniciativ s ekologickou občanskou organizací FLORA, která se věnuje jednak poskytování dat a expertízy těm, kteří vládnou, tedy municipalitám, a také osvětě, aktivizaci místních iniciativ a advokační práci za snížení následků uranové těžby na místní komunity. Pokud se něco FLOŘE skutečně v tomto ospalém regionu daří, pak je to propojování různých skupin společnosti a navazování dialogu mezi nimi. Umí totiž nejen dobře formulovat návrhy řešení, ale také naslouchat potřebám. Před několika měsíci se na nás kolegyně z FLORY obrátili*y s prosbou, zdali bychom jim nepomohli*y zorganizovat inspirativní studijní cestu pro představitelky občanského sektoru, municipalit a médií s cílem ukázat, že transformace a rekultivace uranového regionu je možná, a část řešení lze přetavit do ukrajinských podmínek. A tak se i stalo. Skupina 15 lidí, z nichž 10 pocházelo právě z Kirovohradské oblasti, se v říjnu vydala na studijní cestu do českých a jednoho slovenského regionu prozkoumat, jestli termín spravedlivá transformace není jen fata morgana.

Není, i když v některých kontextech to je meta těžko dosažitelná. Zatímco pro rekultivaci ekologických následků uranové těžby je zapotřebí technologie a státní finanční podpora, sociální transformace regionů, jakými jsou Most, Děčín či Litvínov, vyžaduje daleko komplexnější přístup. Ovšem případ Horního Jiřetína i Liberecka a zejména pak slovenské Prievidze, kde dva ze tří uhelných dolů uzavřely v posledních šesti letech a nyní byste jen těžko v krajině hledali jejich zbytky, ukazuje, že změn k lepšímu se dosahuje snáze, jsou-li do procesu zapojeny různé skupiny veřejnosti a je-li dobře uchopen a facilitován. Například v Prievidze se sešlo dobré a participaci nakloněné politické vedení, aktivní místní občanská společnost a správní lidé na ministerstvech. Aby jednání o strategii uzavírání dolů a následné podpoře horníků probíhalo co nejkonstruktivněji, poskytla Evropská unie Prievidze technickou pomoc v podobě mediátora. Ten po měsících jednání se všemi skupinami a mapováním jejich potřeb a požadavků předložil akční plán, s nímž se v základě dokázali ztotožnit všichni aktéři a dále na něm pracovat. Dnes Prievidza využívá přirozeně vyvěrající teplou vodu z dolů k pěstování rajčat a vytápění sídlišť. V libereckém Podještědí se dokázali starostové a aktivní občané a spolky semknout natolik, že společným úsilím zabránili*y rozšíření plánované uranové těžby. Díky této skutečnosti se jedná o obce se silnou komunitní angažovaností a komunitním životem.
Když jsme na konci studijní cesty seděli nad evaluací jednotlivých setkání, nejčastěji zaznívalo (a nejen od ukrajinského účastnictva) překvapení a naděje, že ke spravedlivé trasformaci těžbou zatížených regionů se skutečně lze přiblížit a občanská angažovanost k ní značně přispívá. I proto ukrajinští účastníci a účastnice přemýšleli nad konkrétními kroky, které mohou v blízké budoucnosti ze svých pozic učinit, aby připravili*y půdu pro úspěšnou transformaci také v Kirovohradské oblasti. Jsou si vědomi, že v zemi zkoušené válkou, se nejedná o lehký úkol. Přesto odjížděli se seznamem konkrétních nápadů zpět do svých komunit. A my v NESEHNUTÍ jsme připraveni jim s nimi pomoct, jak jen to bude v našich silách.
Projekt je spolufinancován Evropskou unií.
