Přednáška se věnuje problematice porušování lidských práv v souvislosti s obchodem se zbraněmi. Zabývá se také podílem vybraných zbrojařských koncernů či států obchodujících se zbraněmi na eskalaci světových ozbrojených konfliktů. Výrazná část přednášky je věnována otázce exportů zbraní z ČR, kontrolním mechanismům zbrojních exportů i jednotlivým zbrojním kauzám.
Délka přednášky cca 30-50 minut + diskuse, je možné ji doprovodit projekcí krátkého tématického dokumentu. Přednáška je vhodná např. pro studenty středních škol, ale také pro širokou veřejnost např. v různých ekocentrech, klubech či vzdělávacích institutech.
Pro přednášejícího je zapotřebí zajistit minimálně proplacení cestovného (vlak, autobus) z Brna a v případě, že se přednáška koná ve večerních hodinách mimo Brno, zajistit přespání.
Kontaktujte nás prosím s dostatečným předstihem (minimálně 1 měsíc) na e-mailu: brno@nesehnuti.cz.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno