Ke stavbě nového bytového domu v brněnské Líšni se už podruhé v krátkém čase vyjádřila Kancelář veřejného ochránce práv. Kritizuje postupy úřadů, které stavbu na místě cenného borového hájku povolily.
Zatímco před měsícem se úřad vyjádřil k nedostatkům v zákoně, kvůli kterým se lidé nemohou odvolat proti certifikátu nahrazujícímu stavební povolení, tento týden zhodnotil úřad ombudsmana celý postup povolení líšeňské bytovky. „Za klíčové považuji pochybení Magistrátu města Brna v řízení o odvolání proti kácení dřevin,“ uvedla zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.
Ve svém rozhodnutí podle ní magistrát ignoroval veškeré argumenty odpůrců stavby ze sdružení Nesehnutí, kteří upozorňovali na nelegálnost stavby i chystaného vykácení borovic.
Rozhodnutí magistrátu je kvůli tomu podle ní nezákonné. „Žádám, aby mě úřad do třiceti dní informoval o tom, jaké kroky k nápravě podnikne,“ dodala Seitlová.
Brněnský deník 30.7.2010
Originál článku
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno