Věříte, že víc hlav víc ví?
Zapojujete se aktivně do veřejného dění – v kultuře, životním prostředí, sociální oblasti?
Funguje vám to, že ten ví to a ten zas tohle a všichni dohromady nadělají moc?
Chcete do své kauzy zapojit více lidí a nevíte jak?
Baví vás dívat se na problémy z různých pohledů?
Vyzkoušejte si metody participace na praktickém a interaktivním workshopu s lidmi, kteří dlouhodobě pracují s týmy i širokou veřejností. Akce může pomoci všem, kdo jsou na začátku projektu či akce, ale i těm, kdo se již angažuje a chce se naučit nové způsoby vedení setkání či plánování.
V rámci workshopu navštívíte Býčí skálu a osvojíte si základy facilitace. Dozvíte se, jaké jsou výhody a nevýhody zapojování veřejnosti a jak vypadá ideální facilitátor či facilitátorka. Můžete si naplánovat zapojování veřejnosti pro svoji kampaň či kauzu a zkonzultovat ji se zkušenými lektory.
A možná přijde i Tonda Blaník.
Stručný program:
Zahájíme výšlapem do Moravského krasu, obědem v místní restauraci, teoretickým výkladem o výhodách a nevýhodách demokracie a zapojování veřejnosti. Těžiště workshopu bude v sobotu, kdy si budete zkoušet různé metody participace a ukončí ji setkání s dalším hostem. Zpětnou vazbu a plány necháme na neděli, rozloučíme se obědem kolem 13h.
Detailní program:
pátek 25.listopadu
10h výlet na Býčí skálu
oběd U kamenného stolu (platí si účastníci)
17h Trocha teorie: – Jaká je role participace v současném pojetí demokracie?
18h večeře
19h Hostka: Lenka Kukurová
Věnuje se angažovanému výtvarnému umění, lidskoprávním i ekologickým tématům. Umělecky zpracovává téma uprchlictví, do svých projektů zapojuje diváky a divačky. V lednu představí v Praze svůj projekt Strach z neznámého.
sobota 26.listopadu
8h snídaně
9h Jaká jsou má očekávání od kurzu?
10h Případové studie zapojování veřejnosti
11h Plán zapojení – teorie
12h oběd
13h Plán zapojení – praxe
15.10h Majors challenge: praktický workshop
16.15h Tonda Blaník aneb zneužití participace
17h World café: praktický workshop
18h večeře
19h Hostka: Jitka Silárszká
Zapojení veřejnosti a developerský projekt na jihu Brna / územní plán Černovic.
neděle 27.listopadu
8h snídaně
9h Facilitace: praktický workshop
11h Evaluace kurzu
13h oběd a ukončení kurzu
Kde: Švýcárna u Blanska
Kdy: 25. až 27.listopadu 2016
S kým: Facilitátorem Martinem Nawrathem a architektem Petrem Klápště
Nevratná záloha : 300,- (v ceně je lektorné, nocleh a plná penze od páteční večeře do nedělního oběda)
Přihlašovací dotazník: bit.ly/nekdobystimmelnecodelat
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno