Probíhá v českém školství plíživá militarizace mládeže? Jakým způsobem jsou dětem prezentovány ozbrojené konflikty nebo zbraně? Co pro mladé lidi představuje obrana státu a co znamená, že se objevila v rámcových vzdělávacích programech, které musí učitelé a učitelky na základních školách naplňovat? Co s tím můžeme dělat z pozice rodičů nebo lidí, kteří s mládeží pracují? Přijďte s námi diskutovat po filmu, který se těchto témat dotýká.
Při příležitosti zahájení Týdne proti militarizaci mládeže, který pořádá mezinárodní síť War Resisters‘ International, vás zveme na promítání filmu Výchova k válce (2016) z cyklu Český Žurnál.
Po promítání bude následovat moderovaná diskuze s režisérkou filmu Adélou Komrzý a s Petrou Frühbauerovou z NaZemi, která se podílela na přípravě stanoviska Stálé konference asociací ve vzdělávání (SKAV) k současnému způsobu naplňování tématu výchovy k obraně státu na českých školách.
Začínáme 20. listopadu v 18:30 společnou veganskou benefiční večeří ve Třech ocáscích, třída Kapitána Jaroše 18, Brno.
Promítání filmu od 19:30.</þ>
Stanovisko SKAV si můžete přečíst zde.
Zapojte se i vy do Týdne proti militarizaci mládeže a uspořádejte vlastní akci v týdnu od 20. do 26. listopadu 2017! Více informací tu.
Další info sledujte ve FB události.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno