Společná tisková zpráva NESEHNUTÍ, Občanského Běloruska, Člověka v tísni a Amnesty International Dopolední akce solidarity před běloruskou ambasádou v Praze byla první dnešní výzvou za propuštění Alese Bialiackého a ostatních běloruských politických vězňů. Následovat bude fingované zatýkání studentů na Univerzitě Karlově a flashmob v centru Prahy. Akce v den výročí prezidentských voleb v Bělorusku pořádají nevládní organizace Člověk v tísni, NESEHNUTÍ, Amnesty International ČR a Občanské Bělorusko spolu s běloruskou diasporou v České republice. Rok, který uplynul od 19. prosince 2010, byl v Bělorusku poznamenán desítkami vykonstruovaných procesů proti lidem kritickým k vládnoucímu režimu. Kromě účastníků protestů proti zfalšovaným volbám proběhl soud také s představitelem nejvýznamnější běloruské lidsko-právní organizace Viasna, Alesem Bialiackým. Ten byl za údajné daňové úniky odsouzen ke čtyřem a půl letům vězení a konfiskaci veškerého majetku. Procesy s dalšími jeho kolegy stále probíhají. Ačkoli někteří z odsouzených účastníků povolebních protestů byli v průběhu roku propuštěni, ve vězení nadále zůstává šest odsouzených, a to včetně dvou opozičních kandidátů na prezidenta. Pět z nich je zároveň ve velmi těžkém zdravotním stavu a je jim dlouhodobě odmítáno ošetření. „Bohužel, poslední rok ukázal, že v Bělorusku bude docházet ke stupňování násilí,“ domnívá se Kateřina Špácová ze sdružení Občanské Bělorusko. „Popularita Alexandra Lukašenka kvůli zhoršující se ekonomické situaci klesá a za těchto okolností bude režim k udržení moci využívat právě více a více násilí. I proto chceme dnešní akcí vyjádřit podporu všem v Bělorusku, kteří usilují o demokratizaci své země.“ Další akce na podporu běloruských disidentů se koná ještě dnes, a to v 19 hodin v ulici Fotogalerie z happeningu před běloruskou ambasádou]]>
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno