Skip to main content

Se zahájením zbrojařského veletrhu IDET v Brně započaly také protestní akce.

Již v noci aktivistická skupina sama sebe označující názvem Skřítkové nočního Brna vyzdobila prostor před hlavním vstupem protizbrojařskými hesly. Ve svém vyjádření se vyslovila proti utrpení, bezpráví a prodeji zbraní diktátorským režimům.

V ranních hodinách se pak fontány na Náměstí svobody a před Janáčkovým divadlem zbarvily červenou barvou spolu s oznámením, že město roní krvavé slzy nad obchodem se smrtí. O největší podívanou se však zatím zasadil kolektiv NeBoj, jehož členové a členky chvíli po zahájení veletrhu vyšplhali na střechu hlavního vstupu výstaviště a rozvinuli zde několikametrový transparent s nápisem „Válka začíná tady“, kterým doplnili logo veletrhu. Ve svém prohlášení vyhlásili válku válce a požadovali soucit, porozumění a mezinárodní solidaritu.

Platforma Stop IDET – jež sdružuje například NESEHNUTÍ či brněnský kolektiv Food not bombs (Jídlo místo zbraní) po celý den upozorňuje před hlavním vstupem na problematičnost veletrhu, kvůli účasti zemí, jež porušují lidská práva i toho, že na akci vystavují firmy porušující embarga na vývoz zbraní či zbraňové konvence. Na příchozí zde čekala improvizovaná vstupní brána vítající je na veletrhu smrti, ale také petice vyzývající město Brno k ukončení podpory veletrhu či ministerstva zahraničí a průmyslu a obchodu k důslednějšímu dohledu nad dodržováním embarg a zpřísnění licenčních řízení ve vztahu k nesvobodným zemím.

Veletrh IDET považujeme za problematický nejen proto, že se snaží zbraně vydávat za obyčejné zboží a lakuje je na růžovo tvrzením, že jde o obranné nástroje. Zároveň také legitimizuje zločinné chování představitelů nesvobodných zemí, které jsou pravidelnými účastníky IDETu a jimž je tak fakticky dáváno najevo, že pokud nám z toho plyne zisk, dokážeme jejich zločiny tolerovat. Jen tak si lze vysvětlit, že se v minulosti mohlo partnerskou zemí IDETu stát například Turecko. Země, která je známá perzekucí politických odpůrců, mučením vězňů či útoky na kurdské civilní obyvatelstvo na vlastním území i v severní Sýrii.“ říká Robert Vlček z iniciativní skupiny Odzbrojovka v NESEHNUTÍ a dodává: „Proto již několik let apelujeme na město Brno, aby přestalo IDET podporovat a poskytovat mu nadále prostory Brněnských veletrhů, které vlastní.“

Kromě protestního shromáždění platforma po celou dobu konání veletrhu pořádá také kulturní program. Pod názvem „STOP IDET: veletrh smrti“ se skrývají nejen koncerty či filmové promítání, ale také přednáškové pásmo s názvem „Zbrojní průmysl: dopady na klima a společnost“. „Přednášky připravilo NESEHNUTÍ za podpory Nadace Rosy Luxemburg a návštěvníci se při nich dozví nejen o historii a současnosti českého protiválečného hnutí, ale také o tom, jak zbrojní průmysl ovlivňuje lidská práva, umění či klima nebo o problematice militarizace mládeže.“ vysvětluje Nikola Grzybowska z brněnského kolektivu Food not bombs. Ten navíc o víkendu oslaví 20 let svého fungování v Brně.

Kontakt: Robert Vlček, Odzbrojovka NESEHNUTÍ, robert@nesehnuti.cz

FOTO: Majda foto

STOP IDET je neformální skupina dobrovolníků a dobrovolnic. Její součástí jsou aktuálně NESEHNUTÍ, Food Not Bombs Brno a Brno for Palestine: “Zasazujeme se o mírové řešení konfliktů nenásilnou cestou, proto nechceme české zbraně v rukou diktátorů. Jde nám o odpovědnou zahraniční politiku ČR, která neumožní zneužívání vojenské techniky k porušování lidských práv kdekoliv na světě. Požadujeme, aby se město Brno, které je vlastníkem pořádající společnosti Brněnské veletrhy, zasazovalo o odpovědnou zahraniční politiku ČR. Požadujeme zrušení veletrhu IDET, protože jsou tam domlouvány obchody se zbraněmi do zemí s diktátorskými režimy a probíhajícími ozbrojenými konflikty.”