Tisková zpráva NESEHNUTÍ z 9.června 2010
Firma BAUHAUS rozjela stavbu svého hypermarketu v Brně-Ivanovicích a najatá stavební firma začala odstraňovat ornici na poli kde má obří stavba vyrůst. A to přesto, že BAUHAUS nemá žádné stavební povolení. Pouze si pokoutně opatřil u tzv. autorizovaného inspektora certifikát opravňující ke stavbě. Aby se vyhnul námitkám obešel při tom nezákonně úřady, majitele a majitelky okolích domů. Ti by přitom byli zásadně poškozeni neboť obří prodejna jim má přitáhnout desítky kamionů a stovky auty rovnou k domu. Proti výstavbě se už v roce 2006 vyslovilo 73 % dotázaných v sociologickém průzkumu mezi občany a občankami Ivanovic. BAUHAUS názory veřejnosti trvale ignoruje a práva svých sousedů a sousedek opakovaně pošlapává. Ti proto na nelegální certifikát podali již dvě žaloby a několik stížností. Stavební úřad Brno-Ivanovice se vymlouvá a proti nelegální činnosti BAUHAUSu zakročit nechce. Tento týden rozběhla firma BAUHAUS stavbu nového obřího hypermarketu s domácími a kutilskými potřebami v městské části Brno-Ivanovice. Stalo se tak uprostřed sporu o legálnost umístění této stavby a bez řádného stavebního povolení. Firma BAUHAUS před necelým měsícem přinesla na místní stavební úřad tajně vydaný certifikát, který má nahrazovat stavební povolení. „BAUHAUS si nebyl jistý zda by získal stavební povolení legálně. Velikost stavby je totiž v rozporu s brněnským územním plánem,“ připomíná zastupitelka Eva Slavíková skutečnost, kterou nedávno potvrdil i znalecký posudek. Rozpor s územním plánem a postup BAUHAUSu kritizuje také náměstek primátora Martin Ander.
Také certifikát získal BAUHAUS podivným a pokoutným způsobem při němž porušil stavební zákon. Spolu s najatým inspektorem pouze použili stará vyjádření dotčených úřadů a majitelů sítí a jiné infrastruktury z roku 2008 z jiného správního řízení, která pro současný postup BAUHAUSu jednoduše neplatí. Majitelů rodinných domků v okolí se neptal na nic (i když to je jednoznačná zákonná povinnost). „Budeme trpět dopravou a před okny se nám má tyčit obrovský hypermarket. V naší těsné blízkosti mají být skladovací prostory Bauhausu. To obnáší přijíždění a odjíždění velkých nákladních vozidel, vykládka zboží včetně stavebního materiálu a s tím vším pochopitelně související hluk, prach, zápach nafty… Měli jsme právo se účastnit. Je to nespravedlivé,“ komentuje situaci Ladislava Bartošová z Meduňkové ulice v Ivanovicích.
„BAUHAUS nás prostě podvedl. Měl se nás podle zákona zeptat, co si o provedení jeho stavby myslíme,“ říká Petra Štěrbáková-Täuberová z organizace Klidné Ivanovice, která sdružuje aktivní občany z Ivanovic. Klidné Ivanovice, NESEHNUTÍ a několik majitelů domů proto podali již dvě žaloby skrze renomovanou advokátní kancelář Šikola a partneři. Žaloby reprezentují postoj dalších stovek občanů a občanek.
Budovaný BAUHAUS má přestavovat areál o rozloze čtyř hektarů, do něho má denně přijet 1 500 osobních a desítky těžkých nákladních vozidel. „BAUHAUS začal nelegálně stavět na poli v těsné blízkosti domů, chce přesunovat celé hory zeminy a změnit terén. Chce přitáhnout desítky kamionů a stovky aut lidem přímo pod nos,“ popisuje záměry firmy Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ. Proti výstavbě BAUHAUSU v Ivanovicích se v již v roce 2006 postavilo 73 % v sociologickém průzkumu provedeném Katedrou humanitní environmentalistiky FSS MU.
Více informací:
Petra Štěrbáková-Täuberová – sdružení Klidné Ivanovice – 777 794 801, Jiří Koželouh – NESEHNUTÍ – 723 559 495, Eva Slavíková – zastupitelka, Sdružení za rozvoj Ivanovic – 739 411 325
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno