Tisková zpráva NESEHNUTÍ a NaZemi
V okolí brněnského výstaviště dnes dopoledne protestovali aktivisté převlečení za smrtky. Svou přítomností a transparentem s nápisem „Brno obchází smrt“ chtěli upozornit na to, že za branami areálu začal veletrh se zbraněmi a vojenskou technikou IDET. Vadí jim, že zde vystavují firmy dovážející zbraně diktátorským režimům nebo do oblastí s probíhajícími konflikty. Protestů se zúčastnili aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ a NaZemi, ale i zástupkyně britské organizace Campaign Against Arms Trade a zástupce War Resisters’ International.
Několik smrtek dnes zavítalo před brněnské výstaviště, které po dvou letech opět poskytuje své prostory obchodníkům se zbraněmi a armádním delegacím z různých zemí světa. Veletrh IDET je zde prezentován jako výkladní skříň českého zbrojařského průmyslu a má sloužit k podpoře vývozu českých zbraní [1]. Aktivisté a aktivistky protestují proti tomu, že české zbraně často končí v rukou diktátorů a v konfliktních oblastech. Podle posledních veřejně dostupných dat se mezi největšími dovozci českých zbraní mezi lety 2003 až 2013 ocitly i země hrubě porušující lidská práva, jako jsou Alžírsko, Vietnam, juntami ovládaný Egypt a Thajsko či Jemen. Znepokojení vyvolávají také rostoucí vývozy do Saudské Arábie a Bahrajnu.
„IDET se sám prezentuje jako veletrh bezpečnostní techniky, propagací firem vyzbrojujících diktátory však může k světové bezpečnosti přispět jen velmi těžko,“ upozornil Peter Tkáč z NESEHNUTÍ.
Zisky mnoha firem zastoupených na veletrhu totiž rostou i díky vyzbrojování diktátorů. Například Česká zbrojovka dodala od roku 2013 egyptské policii 79 000 pistolí a získala zakázku na výrobu dalších několika desítek tisíc. Miliony kusů munice do této země dodala vlašimská firma Sellier and Bellot [2]. To vše v situaci, kdy juntou ovládaný Egypt zažívá podle světových lidskoprávních organizací největší potlačování lidských práv ve své novodobé historii [3]. Proti vývozu zbraní do Egypta v roce 2014 protestovalo patnáct českých a evropských organizací [4].
Kopřivnická TATRA dokončuje stavbu továrny na vojenské nákladní automobily v jedné z nejrepresivnějších zemí světa – v Saudské Arábii [5]. Od roku 2003 tam byly z ČR vyvezeny zbraně a vojenský materiál v hodnotě 32 milionů eur [6].
Další česká firma, Excalibur army, vyvezla letos do Iráku několik stovek tanků a obrněných transportérů zakoupených ve Švédsku. Tento obchod vzbudil ve švédské společnosti rozpaky, protože tamní vláda vývoz zbraní do Iráku již dříve zakázala z důvodu nestabilní situace v zemi a z obavy, že zbraně padnou do rukou Islámského státu. Česká republika v podstatě umožnila tento zákaz obejít [7].
Své zastoupení na IDETu mají i zahraniční dovozci zbraní. Vozidla od britské firmy BAE Systems byla použita Saudskou Arábií při potlačování demokratických protestů v Bahrajnu. Tato firma je navíc spojována s množstvím korupčních skandálů [8].
Kromě brněnských aktivistů a aktivistek se protestů zúčastnila i Sarah Waldron z britské organizace Campaign Against Arms Trade (https://www.caat.org.uk/) a Andrew Dey z War Resisters‘ International (https://www.wri-irg.org/).
Sarah Waldron z CAAT uvedla: „Jediní lidé, kteří mají profit ze světového prodeje zbraní, jsou ve skutečnosti firmy zbrojařského průmyslu. Ty těží z útisku a utrpení běžných lidí v Jemenu, Gaze, Bahrajnu nebo Egyptě. Jsme tu, protože cítíme solidaritu s lidmi trpícími díky obchodům, které jsou uzavírány na podobných zbrojařských veletrzích. Svůj odpor vyjádříme i k dalším podobným akcím.”
Na dopolední protest naváže veřejné pietní shromáždění v 16:30 na Moravském náměstí. Položením květin a zapálením svíček se připomenou oběti obchodu se zbraněmi.
Kontakty:
Peter Tkáč, NESEHNUTÍ, peter@nesehnuti.cz
Hanka Svačinková, NESEHNUTÍ, hanasvacinkova@gmail.com
Odkazy:
http://zbrane.nesehnuti.cz/
http://www.nazemi.cz/
http://www.bvv.cz/idet/
Mezi čtrnácti největšími dovozci zbraní z ČR mezi lety 2003 a 2013 jsou i nedemokratické země jako Alžírsko, Vietnam, Egypt, Thajsko nebo Jemen.
Poznámky:
[1] http://www.bvv.cz/idet/aktuality/idet-veletrh-technologii-pro-kvalitnejsi-obranu-a-/
[2] http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cesi-dodaji-egyptske-policii-desitky-tisic-pistoli-1061249
[3] https://www.amnesty.org/en/articles/news/2014/01/egypt-three-years-wide-scale-repression-continues-unabated/
[4] http://zbrane.nesehnuti.cz/index.php/zastavte-vyvoz-zbrani-do-egypta-vyzvaly-evropske-organizace-ceske-ministry/
[5] http://zpravy.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/koprivnicka-tatra-dokoncuje-montazni-zavod-v-saudske-arabii-1086777
[6] http://denikreferendum.cz/clanek/19923-exporteri-bez-hranic
[7] http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=3437&artikel=6106970
[8] https://www.caat.org.uk/resources/companies/bae-systems
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno