Obchod se zbraněmi v ČR je problematickou oblastí české zahraniční politiky. Zbraně často končí v zemích, které ovládají nedemokratické autoritativní režimy, v nichž jsou potlačována lidská práva (Egypt, Saudská Arábie, Alžírsko, Jemen, Rovníková Guinea). Nebo se dostanou do konfliktních oblastí, kde přispívají k eskalaci konfliktů (Srí Lanka, Gruzínsko). Všechny vývozy se přitom dějí legálně s povolením českých ministerstev. Tyto vývozy jsou vnímány veřejností jako úspěch tuzemského průmyslu a politici je obhajují coby příspěvek v poji proti terorismu. O tom, jak byznys se smrtí funguje, bude přednášet Peter Tkáč z iniciativy Zbraně, nebo lidská práva.
Kdy? čtvrtek 25. června od 18 hod
Kde? Autonomní sociální centrum Klinika, Jeseniova 60, Praha
Událost na FB
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno