Skip to main content

Dobrý den,

letošní rok se chýlí ke konci a s tím přichází i čas na trochu bilancování.

Proto bych Vám ráda pověděla, co se nám v tomto roce podařilo. Možná už ale máte hlavu plnou dárků a cukroví a nemáte pomyšlení na čtení dlouhého textu? Nevadí, můžete kliknout na odkaz o kousek níže a přečíst si jen stručně to skutečně nejdůležitější bez další omáčky. 🙂


CO SE NÁM POVEDLO?

Čtete dál? To mě těší.

Stejně jako rok 2020 byl i tento rok náročnou výzvou. Koronavirová opatření nám často kladla velké překážky či omezení při naší činnosti. V ještě těžších podmínkách však často pracují naše partnerské organizace ze zemí, kde občanská angažovanost, svoboda či lidská práva nejsou samozřejmostí. Ani my jsme proto nepolevily*i.

Na podporu rozvoje občanské společnosti jsme pořádaly*i vzdělávací akce v zemích jižního Kavkazu i Ukrajině. Například Občanské fórum v Gruzii, Školení občanské angažovanosti a Školení participace v Arménii nebo workshopy zaměřené na sdílení zkušeností a vzdělávání v tématech komunikace a organizování kampaní v Ukrajině. V rámci podpory nezávislých médií jsme pro změnu pořádaly*i Mediální školu a diskusní večery o roli neziskových organizací pro novinářky*ře v Abcházii.

Ve dvou gruzínských obcích proběhlo komunitní plánování za podpory NESEHNUTÍ. Aktuálně připravujeme komunitní plánování s dalšími čtyřmi arménskými obcemi.

Spustily*i jsme kampaň Vlaštovky svobody na podporu politických vězňů v Bělarusi. V rámci této kampaně se podařilo několika vězeňkyním*ům odeslat stovky dopisů na jejich podporu a při příležitosti Mezinárodní dne OSN na podporu obětí mučení jsme adresovaly*i otevřený dopis bělaruským ministrům zahraničních věcí a vnitra s výzvou k dodržování lidských práv a důstojných podmínek pro vězněné. K otevřenému dopisu se přidalo dalších 15 organizací z celkem 11 zemí.

Spustily*i jsme vzdělávací program ECOWAY. Intenzivní měsíční online kurzy umožňují aktivistkám*ům z východní Evropy, Kavkazu a střední Asie vzdělávat se v tématech podstatných pro úspěšné realizování ekologických občanských kampaní. Naučit se mohou jak vytvářet kampaňová videa pro sociální sítě, organizovat místní komunity nebo jak takovou úspěšnou kampaň naplánovat.

Celkem jsme v tomto roce poskytovaly*i podporu 21 ekologickým či sociálním občanským kampaním v Arménii, Gruzii, Abcházii, Jižní Osetii, Ukrajině a Bělarusi. Podpořené organizace se tak mohly účinně věnovat důležitým tématům ve svých regionech, jako byly např. dodržování zákonných limitů při používání pesticidů, uzavírání neekologických průmyslových provozů, ochrana zvířat a jejich práv či transparentní financování místních nemocnic.

Za tím vším se skrývají stovky až tisíce hodin práce naší i našich dobrovolnic*íků. A spoustu z toho bychom nedokázaly*i bez našich podporovatelek*ů. Budu ráda když se rozhodnete podpořit rozšiřování práv a svobod, rozvoj participace na veřejném dění a fungování nezávislých médií v opomíjených zemích i v příštím roce.


PODPOŘÍM CESTU INICIATIVY

Je to právě podpora našich dárců*kyň, která nám umožňuje věnovat se důležitým tématům i bez závislosti na dotacích či grantech. I drobný dar má smysl.

Ať už nám dárce*kyně posílá měsíčně sto korun či dvě stě nebo nám jednorázově pošle tisícovku, je to pro nás důležité hned dvakrát.

Každý takový dar je malým krůčkem k větší finanční stabilitě NESEHNUTÍ, ale i závazkem vůči našim podporovatelům*kám. Zároveň je pro nás každý dar znamením, že práce, kterou děláme, má smysl nejen pro nás, ale i pro naše okolí.

Děkuji Vám za trpělivost a dočtení až sem. Především však děkuji za Vaši přízeň a přeji příjemné prožití svátků a šťastný nový rok.

Se srdečným pozdravem,

Eva Jašková
program Cesta iniciativy
eva.jaskova@nesehnuti.cz