Jaké to je dorazit do nové země, začít znovu a hledat si místo ve společnosti – a ještě k tomu v období dospívání? To byla jedna z otázek, kterou jsme si kladly*i v rámci mezinárodního projektu Community re-awaken. Rády*i bychom vás pozvaly*i na veřejné setkání, kde představíme výsledky tohoto projektu. Uskuteční se v pondělí 7. dubna 2025 od 10:00 v prostorách brněnské Káznice.

Na setkání představíme výsledky rozsáhlé mezinárodní studie, která zjišťovala potřeby mladých lidí s migrační zkušeností v České republice, Německu a Severní Makedonii. Studie vznikla na základě desítek rozhovorů i dotazníkového šetření a přináší cenný pohled na to, co mladým příchozím pomáhá v novém prostředí, s jakými obtížemi se potýkají a co jim chybí k tomu, aby se cítili jako doma.
Vedle samotných dat zazní také konkrétní příklady dobré praxe – od komunitních programů přes buddy systémy až po kulturně-vzdělávací aktivity, které spojují mladé lidi bez ohledu na to, odkud pocházejí.
Setkání je určeno pro všechny, které zajímá, jak vytvářet otevřenější a přátelštější komunity: pracovnictvo s mládeží, pedagožstvo, sociální pracovnictvo, zástupkyně měst i aktivní jednotlivce.
Nebude chybět prostor pro sdílení zkušeností, inspiraci i diskuzi o tom, jak s těmito tématy pracovat v každodenní praxi.
Program:
- 10:00–10:15
👋 Úvodní přivítání a seznámení s programem
Představení projektu Community re-awaken a jeho mezinárodního kontextu. - 10:15–11:15
📊 Prezentace výsledků mezinárodní studie
Co mladí lidé s migrační zkušeností potřebují pro pocit bezpečí, přijetí a sounáležitosti?
Zjištění z rozhovorů a dotazníků v Česku, Německu a Severní Makedonii. - 11:15–11:30
☕ Coffee break - 11:30–12:30
🌍 Příklady dobré praxe: co funguje v komunitách
Prezentace inspirativních programů a přístupů:
– buddy systémy
– komunitní a kulturně-vzdělávací aktivity
– zapojení mladých lidí do vytváření přátelského prostředí - 12:30–13:30
🍲 Obědová pauza - 13:30–14:45
🗣 Interaktivní diskuzní blok ve skupinách
Jak můžeme výsledky studie využít ve své práci?
Co můžeme udělat pro otevřenější a přívětivější komunity?
Diskuze v menších skupinách podle tematických okruhů (školství, komunitní práce, samospráva, neformální vzdělávání aj.) - 14:45–15:00
☕ Coffee break - 15:00–15:45
🧭 Závěrečná reflexe a sdílení výstupů ze skupin
Shrnutí hlavních myšlenek, nápadů a doporučení do praxe. - 15:45–16:00
🙏 Poděkování a neformální zakončení
Akce proběhne v češtině, s možností tlumočení do angličtiny a ukrajinštiny.
Těšíme se na setkání!
The project “Community RE-Awaken – Tools and techniques for more resilient youth communities” is funded by the European Union under the Erasmus+ Programme. It is coordinated by NESEHNUTÍ in cooperation with partners Arbeitskreis Ostviertel e.V. (Germany), Elipsa and ZPD (North Macedonia). The project runs from October 1, 2022 to August 31, 2025.