Čtvrtkem 25. dubna vrcholí přehlídka filmových dokumetů o lidských právech JEDEN SVĚT v kině ART. V rámci bloku Život s válkou budou mít diváci možnost shlédnout francouzský sní-mek “Čečenská ukolébavka” o životě válečných reportérů, který v rámci festivalu Jeden svět 2002 v Praze získal Cenu Rudolfa Vrby. Za obrovského zájmu návštěvníků pak Dny lidských práv budou pokračovat až do soboty 27. dubna v Klubu Podivný Hamlet. V sobotu zde např. proběhne Arménský večer, v rámci kterého vystoupí i arménský národní umělec Melikyan.
První blok filmů promítaných ve čtvrtek v kině ART je nazván Lidské zdroje. Zobrazuje nelidské pracovní podmínky a nevyhovující bezpečnostní standardy v neprivilegovaných částech světa.
Tradičním tématem brněnského festivalu JEDEN SVĚT je problematika práv žen. Proto je druhý čtvrteční blok věnován dokumentům o ženách. Film “Ženy Hizballáhu” se snaží přiblížit důvody angažovanosti dvou aktivis-tek hnutí Hizballáh. Druhý snímek nás zavede mezi indické prostitutky. Film nazvaný “Komnaty stínu a svět-la” vypráví o tom, jak se se svou situací vyrovnávají ženy a dívky v bombajských bordelech, do kterých jsou často podvodně vlákané. S tímto tématem souvisí také film “Na útěku” o ženách v teheránském útulku, který se bude v pátek 26. dubna promítat v kavárně Podivný Hamlet.
V rámci třetího bloku Život s válkou promítneme film “Čečenská ukolébavka”, který líčí odvahu a zodpovědný přístup válečných korespondentů, mezi nimi i Petry Procházkové. Ukazuje hrůzu války a způsob, jakým se z nevinných lidí stávají oběti. Tomuto filmu byla porotou složenou z lidí, kteří se vzepřeli represi, násilnostem a nespravedlnosti v Nepálu,
v Jižní Africe, v Barmě i v České republice, udělena Cena Rudolfa Vrby. Film doplňuje tematická výstava “Před válkou jsem měl hračky” instalovaná ve foyeru Moravské zemské knihovny. Výstava pochází od foto-grafky Ivy Zímové, která zachytila život čečenských dětí v dětském domově Berkat v městě Grozném, na jehož zřízení se společně s Petrou Procházkovou podílela. “Film a výstava ukazují, že i zpravodajství z válkou zmítaných oblastí se dají dělat lidsky, bez krvelačné touhy po senzaci. Hledají také odpověď na otázku, kde je rozdíl mezi objektivitou a lhostejností k lidskému utrpení,” dodává aktivista NESEHNUTÍ Milan Štefanec. Fenoménem války za zaobírá i nizozemský film “Bůh v tom lítá se mnou”, který zachycuje život amerických pilotů a jejich kaplana v době bombardování Jugoslávie. Modlitby, zpovědi a zpěv hymny je posiluje v prove-dení jejich úkolu – bombardování.