Dnes vyhlásilo občanské sdružení NESEHNUTÍ Brno vítězná díla v rámci studentské výtvarné soutěže s ekologickou tématikou „Nejkrásnější strom“. Soutěže se zúčastnilo celkem 20 škol, domovů mládeže či školních družin s celkem 279 výtvarnými počiny. Nejlepší díla (celkem 18) jsou oceněna knihami s tématikou ochrany přírody a lidských práv. Cílem soutěže bylo dětem zprostředkovat poznání stromů v jejich okolí. Obrázek Terezy Škrnové z Plzně bude využit jako základ informačního materiálu o důležitosti lesů a zeleně pro život lidí.
Dnešním dnem skončilo čekání 20 škol a jiných výchovných zařízení (převážně z Brna a Jihomoravského kraje) na vyhlášení vítězů a vítězek studentské výtvarné soutěže „Nejkrásnější strom“ v níž změřilo svoje výtvarné síly i fantazii 279 studentů a studentek, jenž od září do listopadu posílali svoje díla na adresu občanského sdružení NESEHNUTÍ Brno. „Sešlo se nám velké množství velmi pěkných a originálních obrazů, proto bylo vybírání vítězů a vítězek velmi těžké,“ popisuje průběh soutěže Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Z výtvarných děl vybrala nezávislá skupina 3 studentek konečný počet 18 vítězných kusů v celkem 6 kategoriích (5-7 let, 8-10 let, 11-13, 14-15 let, 16-18 let, zvláštní kategorie – originální tvorba). Tyto díla jsou oceněna knihami z tématikou ochrany životního prostředí, přírody a lidských práv. Materiál Terezy Škrnové z Plzně bude použit jako základ informačního materiálu o důležitosti a ochraně lesů a zeleně. Tento materiál bude využíván v rámci vzdělávacích aktivit NESEHNUTÍ i pro praktické využití aktivními občany a občankami při ochraně zeleně v jejich okolí.
Cílem soutěže bylo také zprostředkovat dětem a studentům a studentkám kontakt se zelení a stromy a příležitost k zamyšlení nad jejich funkcí v přírodě, ale i v urbanizovaných oblastech.
NESEHNUTÍ Brno se při své práci v oblasti přímé ochrany životního prostředí setkává s desítkami případů, kdy jsou zbytečně ničeny stromy a zeleň kvůli nesmyslným projektům jako je další a další výstavba hyper- a supermarketů nebo kvůli nešetrnosti stavebních firem i odpovědných úřadů.
Konání soutěže i následné vytvoření informačního materiálu podpořilo Ministerstvo životního prostředí a Nadace Veronica.
Další informace:
Jiří Koželouh – NESEHNUTÍ – 723 559 495
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno