V rámci druhého dne akce Jeden svět – Dny lidských práv v Brně bude dnes od 16:30 v kině Art promítnuto šest dokumentárních snímků ve třech blocích. Od 16 hodin pořádá Amnesty International na Fakultě sociálních studií MU besedu s Martinem Giňou na téma rasismus a xenofobie v České republice. Po dobu konání festivalu probíhá v kině Art také sbírka hraček především pro romské děti v právě zřizovaném nultém ročníku při Zvláštní škole v Brně – Židenicích. Dny lidských práv v Brně pořádají ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi NESEHNUTÍ a společnost Člověk v tísni při ČT jako regionální část filmového festivalu Jeden svět 2002.
První blok filmů obsahuje snímek o problematice ženských věznic, přičemž nastoluje otázky týkající se spoluviny společnosti na osudech pachatelů kriminálních činů. Druhý blok dokumentů má název “Být občanem” a zaměřuje se na možnosti a práva řadových občanů bránit se proti negativnímu působení mocných zájmových skupin. Příkladem je odpor obyvatel kanadské vesnice proti těžařským firmám ničícím okolní lesy a význam občanské neposlušnosti v demokratické zemi na pozadí mírových protestů v Americe 70. let.
Třetí blok dokumentů se věnuje jednomu z nejdiskutovanějších témat současnosti – globalizaci. “Snímek investoři chudoby” kriticky hodnotí působení Světové banky a Mezinárodního měnového fondu v západoafrické Ghaně. Díky politice těchto mezinárodních finančních institucí, které případ Ghany dlouho uváděly jako svůj úspěch, se dnes většina obyvatel této země má hůř, než před jejich intervencemi. “Obhájci globalizace ji často prezentují jen jako příležitost snadněji cestovat či komunikovat skrze internet. O tom, že ekonomická globalizace má za následek růst chudoby, devastaci životního prostředí, ničení kultur, omezování občanských svobod její vlajkonoši mlčí. Proto jsou snímky odhalující pravou tvář globalizace tak důležité,” uvedl Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. Druhý dokument večerního bloku o globalizaci podává svědectví o protestech proti politice Světové obchodní organizace, které proběhly v Seattlu v roce 1999. Objektivy kamer účastníků demonstrací podávají jiný obraz událostí, než jaký prezentovala velká světová média.
Martin Giňa z brněnského IQ Roma servisu bude od 16 hodin na Fakultě sociálních studií MU přednášet na téma rasismus a xenofobie v ČR. Zaměří se na podstatu problémů společného soužití většinové populace a národnostních menšin, na možnosti jejich řešení i na otázky boje proti rasově motivovanému násilí. Tuto veřejnou besedu pořádá místní skupina mezinárodní organizace zabývající se ochranou lidských práv Amnesty International (AI). “Při své práci klademe velký důraz na informování veřejnosti o možnostech obrany lidských práv a o příčinách jejich porušování. Je nutné si uvědomit, jak obrovské nebezpečí spočívá i v nenápadných rasistických postojích” řekl Jakub Mareš, dobrovolník AI.
Celý program akce Jeden svět – Dny lidských práv v Brně lze najít na http://amnesty.brno.cz a http://nesehnuti.cz.
Jakub MAREŠ, AI (0777 / 22 44 25)
Milan ŠTEFANEC, NESEHNUTÍ (0605 / 23 95 79)