Tisková zpráva GIC NORA ze dne 22. prosince 2015
Více než 120 účastnic a účastníků se v Praze, Olomouci a Brně sešlo s předními zástupkyněmi českých médií v rámci mentoring tour, série inspirativních setkání, která v diskuzích na univerzitní půdě poukázala na zkušenosti a problémy žen v mediální oblasti.
V českých médiích stále přetrvává řada stereotypů a nedostatečné zastoupení žen v rozhodovacích pozicích. Přední žurnalistky a vysoce postavené ženy z České televize se proto rozhodly předat své zkušenosti studujícím žurnalistiky během veřejných diskuzí v rámci podzimního turné po českých vysokých školách. Na setkáních se představily Silvie Lauder, publicistka týdeníku Respekt, Jana Ciglerová, novinářka týdeníku MF Dnes, Kamila Zlatušková, kreativní producentka České televize, Pavlína Kvapilová, moderátorka a bývalá výkonná ředitelka Divize nových médií v České televizi, a Lenka Vrtišková Nejezchlebová, žurnalistka periodik Týden a Instinkt.
V rámci mentoring tour na univerzitách měli účastníci a účastnice možnost diskutovat s výše uvedenými ženami z české mediální scény a seznámit se s jejich pohledy a zkušenostmi z praxe. Ohlasy od zúčastněných potvrdily, že reflexe postavení žen v médiích je aktuální téma. „Bylo skvělé, že jsme měli možnost se ptát žen, které ví, o čem mluví, a jsou to profesionálky ve svém oboru,“ uvedla jedna z účastnic, „píši články z fotbalových utkání, kde se jakožto žena setkávám s ne příliš pozitivními ohlasy, protože nejsem muž. Ovšem po dnešku mám mnoho inspirujících podnětů k zamyšlení.“ Další studentka pak organizátorkám vzkázala: „Jsem velmi mile překvapena, setkání dostálo svému názvu a opravdu bylo inspirativní. Skvělý výběr mentorek. Skvělé téma.“
Setkání se ukázala být inspirující pro obě strany. Silvie Lauder se na tom pražském seznámila s absolventkou žurnalistiky, která pátrá v archivech se zájmem o Charlottu Garrigue Masaryk. Protože je Tomáš G. Masaryk Silviinou velkou žurnalistickou vášní, tak se tyto dvě ženy díky setkání dohodly na spolupráci a aktuálně pracují na článku na dané téma.
Vzhledem k velkému zájmu o setkání se ženami z českých médií další zastávku mentoring tour chystáme opět na jaře 2016.
Akce je součástí projektu „A co ženy v médiích?“, který je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
Pro více informací, prosím, kontaktujte:
Michaela Mořická
Manažerka projektu
michaela.moricka@gendernora.cz
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno