Mezinárodní den rovnosti žen a mužů, který byl poprvé vyhlášen v roce 2006, připadá na 19. června. V Brně jej ve čtvrtek připomenou neziskové organizace NESEHNUTÍ a GIC Nora. Na Malinovského náměstí se zájemci a zájemkyně dozvědí interaktivní formou něco o nerovnostech mezi muži a ženami. Hlavním tématem letošního roku je sexismus v reklamě, kterému se NESEHNUTÍ věnuje už šest let.
Uspořádání Mezinárodního dne rovnosti žen a mužů si letos již tradičně vzala na starost nezisková organizace NESEHNUTÍ ve spolupráci s genderovým informačním centrem Nora. Ve čtvrtek 19. června na Malinovského náměstí od 10 do 17 budou členky a členové obou organizací upozorňovat na stávající nerovnosti mezi pohlavími.
Možnost vyjádřit se k tématu sexismu ve společnosti se však dostane každému návštěvníkovi či návštěvnici infostánku. Každý kolejdoucí bude moci na předpřipravenou komisksovou bulbinu napsat, proč odmítá sexismus v reklamě. Jako první s tímto začalo několik známých osobností ve videospotu k zahájení Sexistického prasátečka. Například Lejla Abbasová řekla: „Chci sebevědomé ženy, proto odmítám sexistickou reklamu.“ Z celé akce vznikne fotogalerie ve stylu známých galerií „proč potřebujeme feminismus.“ „Chceme, aby si lidé uvědomili, že sexismus jako diskriminace na základě pohlaví je téma každého a chceme, aby lidé měli možnost vyjádřit se,“ odhaluje motivaci organizátorského týmu Kristýna Pešáková z NESEHNUTÍ.
Celá akce se ponese v duchu sloganu „sexismus není sexy“. NESEHNUTÍ před necelým měsícem spustilo pošesté svou soutěž o nějvíce sexistickou reklamu Sexistické prasátečko, na které bude Mezinárodní den rovnosti tematicky navazovat. „V důsledku opakujících se genderových stereotypů v reklamě se role obou pohlaví stále rozdělují, nikoli sbližují, proto jsou tvrzení v reklamách diskriminační vůči všem,“ uvedla jedna z organizátorek Petra Havlíková.
Nebude chybět ani soutěžní kvíz s otázkami týkající se feminismu. Všichni, kdo se akce zúčastní, budou za svou aktivitu odměněni plackami, nálepkami a děti balónky. Připravena bude i občerstvující limonáda.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno