20. červen byl Mezinárodním dnem uprchlíků vyhlášen v roce 2000 Valným shromážděním OSN jako výraz solidarity s Afrikou, kde byl tento den dříve tradičně oslavován jako Den uprchlíků v Africe. U příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků uspořádalo NESEHNUTÍ ve spolupráci s dalšími organizacemi a institucemi sérii aktivit. Benefiční koncert na podporu uprchlíků, projekce dokumentárního filmu, návštěvy uprchlických táborů u Brna, vrcholná oslava na Moravském náměstí. Aktivity jsou spojené zejména s propagací petice týkající se restriktivní a diskriminační navrhované novely zákona o azylu a o pobytu cizinců. K tomuto tématu proběhne i beseda.
15. června 2007 proběhne v klubu Desert od 18.00 projekce filmového dokumentu UNHCR (Vysoký komisař pro uprchlíky OSN) Integrace uprchlíků v Evropě. Následovat bude beseda s Radimem Ošmerou ke zmíněné novele zákona. „Chceme veřejnost upozornit, že vláda chystá zákon, který by měl výrazně zhoršit postavení uprchlíků a cizinců v ČR,“ říká Radim Ošmera, koordinátor kampaně Bezpečí pro uprchlíky. Po filmu a besedě přijde benefiční koncert, na kterém vystoupí kapely Dítě a Barevný nátěr.
Na místě bude možnost podepsat petici namířenou proti nejpřísnějším bodům novely zákona.
16. června 2007 NESEHNUTÍ ve spolupráci s Waldorfskou školou v Brně uspořádá pro obyvatele Azylového zařízení ministerstva vnitra v Zastávce mimořádnou sérii volnočasových aktivit – soutěže, hry, vážná i nevážné zábava pro děti i dospělé. „Volnočasové aktivity pořádáme pro příchozí v uprchlických táborech pravidelně,“ vysvětluje Radim Ošmera z NESEHNUTÍ. „Jejich pobyt v táboře je stresující. Jen čekají, zda dostanou, nebo nedostanou azyl, a tímto čekáním tráví někdy i mnoho let života. Proto se snažíme v táborech zajišťovat takové aktivity, která alespoň částečně nahradí ztracený domov,“ dodává Ošmera, hlavní organizátor celé akce.
20. června 2007 NESEHNUTÍ ve spolupráci s Diecézní Charitou Brno, Střediskem pro integraci menšin a Správou uprchlických zařízení uspořádá oslavu MEZINÁRODNÍHO DNE UPRCHLÍKŮ. Velká kulturní akce připadá přesně na den, kdy uprchlíci slaví svůj svátek.
„Na místě bude mnoho obyvatel uprchlických táborů, hlavně dětí, na které je oslava zaměřena,“ říká Radka Svačinková, jedna z organizátorek akce, „chceme dát prostor pro setkání obyvatel Brna s lidmi, kteří nedobrovolně přišli z velké dálky a hledají zde nový domov,“ dodává Svačinková.
I na této akci bude možnost podepsat petici namířenou proti nejpřísnějším bodům novely zákona.
22. června 2007 NESEHNUTÍ ve spolupráci s Waldorfskou školou v Brně a dobrovolníky z Biskupského gymnázia uspořádá pro obyvatele Azylového zařízení ministerstva vnitra ve Zbýšově mimořádnou sérii volnočasových aktivit – soutěže, hry, vážná i nevážné zábava pro děti i dospělé.
„Je zajímavé jezdit do uprchlického tábora a setkávat se s lidmi z celé planety. Přišli k nám ze zajímavých zemí, svérázných a obdivuhodných kultur,“ zamýšlí se Kateřina Krásová, dobrovolnice NESEHNUTÍ.
26. června 2007 NESEHNUTÍ ve spolupráci s gymnáziem Brno-Řečkovice uspořádá pro obyvatele Azylového zařízení ministerstva vnitra ve Zbýšově mimořádnou sérii volnočasových aktivit – soutěže, hry, vážná i nevážné zábava pro děti i dospělé.
Finančně veškeré aktivity podpořil Vysoký komisariát pro uprchlíky OSN (UNHCR) a individuální dárcové.
Více informací:
Radim Ošmera, 603-531-118, brno@nesehnuti.cz
Více informací o novele zákona a petici
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno