U příležitosti Mezinárodního dne žen připomínají nezisková organizace NESEHNUTÍ, Genderové informačním centrum NORA a kolektiv SdruŽeny čtrnáct žen, které přispěly k rozvoji ženského hnutí Československu. Organizátorky jejich portréty vyvěsily na desítky veřejně přístupných míst v Brně. Oslavy svátku žen vyvrcholí 9. března v 18 hodin prvorepublikovou tančírnou v Café Práh. Připomínat se budou historické úspěchy na poli rovnosti žen a mužů i palčivá témata současnosti jako nerovnost v odměňování.
Napsala otevřený dopis Hitlerovi, ve kterém ho obvinila ze lži a nespravedlnosti. V roce 1942 byla za své protinacistické postoje popravena. Františka Plamínková je jednou z čtrnácti významných žen československé historie, které připomínají plakáty rozvěšené na více než dvou desítkách veřejně přístupných míst v Brně. Potkat se s ikonami ženského hnutí můžou kolemjdoucí například u výlohy knihkupectví Dobrovský na ulici Česká nebo v nedalekém Café Atlas.
Plakáty zobrazují například slavné tváře bojovnic za práva žen Milady Horákové a Alice Masarykové. Své místo mezi inspirativními osobnostmi minulého století má i pamětnice a přeživší pronásledování Romů za 2. světové války Emilie Machálková, která za práci s dětmi obdržela cenu Muzea romské kultury. „Připomínáme především ženy, na které historie pozapomněla a o kterých se v hodinách dějepisu většinou nemluví,“ uvedla jedna z organizátorek a členka organizace NESEHNUTÍ Petra Havlíková.
Portréty žen vznikly jako součást oslav Mezinárodního dne žen, které společně připravují nezisková organizace NESEHNUTÍ, Genderové informačním centrum NORA a kolektiv SdruŽeny. Připojují se ke kampani Press for Progress, která vyzývá lidi, aby zůstali motivovaní v boji za rovnost žen a mužů. „Naší sérií akcí k Mezinárodnímu dni žen bychom rádi upozornili na významnou úlohu žen ve veřejném životě a ukázali, že veřejný život není jen dílem pánů ve středních a pokročilejších letech, ale také tvůrčích, odvážných a přesto v mnoha ohledech rozdílných žen,“ uvedl další z organizátorů a člen organizace NORA Lukáš Slavík.
Vrcholem oslav bude prvorepubliková tančírna, která připomene 100 let od založení Československa a 110 let od stávky newyorských švadlen, která založila tradici Mezinárodního dne žen. „Chtěli bychom tento svátek oslavující ženy využít k tomu, abychom připomněli milníky, kterých jsme na poli rovnosti žen a mužů dosáhli v historii. Také ale chceme upozornit na problémy, které nás stále trápí, jako je nerovnost v odměňování žen a mužů,“ doplnila jedna z organizátorek a členka organizace NESEHNUTÍ Eva Bartáková. Podle nejnovějšího průzkumu Eurostatu ženy v Česku stále vydělávají o téměř 22 % méně než muži.
Tematický večer v Café Práh začne 9. března v 18 hodin a ponese se v duchu swingu. Osudy moravských žen a významná místa s nimi spojená připomene komentovaná procházka po stopách Ženského hnutí v Brně, kterou povede historička Hana Krutílková z Moravského zemského muzea.
Kontakt:
Petra Havlíková, NESEHNUTÍ, petra.havlikova@nesehnuti.cz
Eva Bartáková, NESEHNUTÍ, eva.bartakova@nesehnuti.cz
Lukáš Slavík, Genderové informační centrum NORA o. p. s., lukas.slavik@gendernora.cz
Poznámka pod čarou: Medailonek Milady Horákové