Skip to main content

Gulag.cz a NESEHNUTÍ pořádají charitativní online dražbu UAukce

Tisková zpráva Gulag.cz a NESEHNUTÍ  z 23. 2. 2023

Přes třicet uměleckých děl připomínajících popraviště Sandarmoch z dob stalinského teroru nyní pomůže Ruskem napadené Ukrajině. Organizace Gulag.cz, sdružení Memorial a NESEHNUTÍ je nabídnou v dobročinné online dražbě UAukce. Získané peníze využijí k zajištění nezbytné materiální pomoci pro ukrajinské iniciativy, které ve stínu ruské invaze dál pomáhají nejzranitelnějším skupinám nebo přeživším sexuálního násilí. Dveře online aukční síně se otevřou na smutné první výročí začátku ruské invaze, tedy 24. února, na portále LiveBid.

Tři desítky uměleckých artefaktů od převážně ruských umělců a umělkyň budou k mání od pátku 24. února, kdy čtrnáctidenní UAukce začne. Za získané finanční prostředky NESEHNUTÍ pořídí například filtry a dezinfekci na čištění pitné vody pro partnerskou organizaci z ukrajinského Mykolajivu, který dlouhé měsíce sužuje nedostatek této základní suroviny. Pomoc zamíří také za iniciativou pomáhající přeživším sexuálního násilí, jejíž práci komplikují časté výpadky energie způsobené ruským bombardováním ukrajinské infrastruktury. Finanční pomoc s rekonstrukcí domů poničených při raketových útocích získá také česká komunita v Žitomiru. 

Dražená umělecká díla vznikla pro výstavu Sandarmoch – kde stromy mají tváře, kterou zorganizovala sdružení Gulag.cz a Memorial. Výstava byla k vidění v Praze, Brně, Liberci a Opavě a vypráví příběh popraviště v ruské Karélii, kde bylo v letech 1937 a 1938 za vrcholících stalinských represí popraveno přes šest tisíc osob padesáti šesti národností, včetně šesti Čechů. Výstava přibližuje také osud objevitele Sandarmochu Jurije Dmitrijeva, který byl putinským režimem ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 15 letům v trestanecké kolonii. 

Umělecká díla nabízená v UAukci vznikla, aby připomínala tragickou část ruské historie, která měla být zapomenuta. Rok od počátku ruské invaze do Ukrajiny pomohou tomu, aby se na podobné zločiny, které dnes ruská armáda páchá na Ukrajině, nezapomnělo nikdy,” popisuje Marek Hadrbolec z NESEHNUTÍ. 

Část výtěžku z UAukce poputuje také k autorkám a autorům uměleckých děl, kteří s dobročinným záměrem souhlasili. Většina z nich pochází přímo z Ruska a pro své názory byli nuceni opustit své domovy, nebo v nich naopak i přes nelehké podmínky dál zůstávají. „Ne všichni v Rusku věří tomu, co předkládá oficiální státní propaganda, a bez ohledu na možné represe mají potřebu svou frustraci veřejně vyjádřit,“ uvádí zakladatel Gulag.cz Štěpán Černoušek. 

Online UAukce začne v pátek 24. února a potrvá do 10. března. Umělecká díla, která půjde v charitativní dražbě zakoupit, si lze už nyní prohlédnout na stránkách aukce nebo v katalogu k výstavě Sandarmoch – kde stromy mají tváře. Další podrobnosti jsou k dispozici ve facebookové události UAukce. Záštitu nad UAukcí převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová.

Jak dražit v UAukci
– Přečíst si Podmínky využití systému Livebid zde (ENG here)
– Zaregistrovat se do systému Livebid zde (ENG here)
– Po registraci účtu ověřit svou identitu vyplněním příslušného formuláře
– Seznámit se s Aukčním řádem UAukce
– Seznámit se s aukčním katalogem UAukce


Předaukce / limitování (24. 2. 12:00 – 10. 3. 18:00)
– Registrovaní a přihlášení uživatelé mohou po tuto dobu zadávat na položky zařazené do aukce tzv. limity, tedy maximální částku, kterou jsou ochotni do nákupu položky investovat. Tuto částku napíše dražitel do okénka CENA a stiskne tlačítko LIMITOVAT. Poté se objeví okno POTVRĎTE VLOŽENÍ LIMITU. Po opětovném stisknutí tlačítka LIMITOVAT systém limit zaregistruje.
– Minimální limit je vyvolávací cena díla. Nastavený limit zůstává ostatním dražitelům skryt (každý dražitel tedy vidí pouze vlastní nastavené limity). Dražitel se pak již nemusí samotné aukce aktivně účastnit, systém za něj přihazuje až do výše nastaveného limitu. Aktuální cenu, vycházející z průběhu limitování, vidí uživatelé u každé dražené položky.
. Pokud měl dražitel nastaven limit nižší než jiný dražitel, draženou položku nezíská. Může se však účastnit samotné „živé“ aukce a přihazováním pokračovat v soutěži s dalšími dražiteli.


Aukce / přihazování (10. 3. 2023 od 19:00):
– Aukce se zahajuje první položkou a pokračuje položkami následujícími podle řazení v katalogu. Vychází se z aktuálních cen dosažených během limitování. Pro každou položku je nastaven čas 20 vteřin, který je odpočítáván přímo na obrazovce pod draženým dílem, aby dražitelé věděli, kolik času zbývá na případný příhoz. Jakmile některý z účastníků provede nový příhoz, časový odpočet začíná znovu. Pokud během určeného času nepřijde nový příhoz, položka se odklepává a vyhrává ji zájemce, který podal poslední nejvyšší příhoz.

Kontakty:
Marek Hadrbolec, Koordinátor mediální komunikace NESEHNUTÍ
marekh@nesehnuti.cz, +420 777 524 944
Magdaléna Hájková,  PR & media Gulag.cz
magdalena.hajkova@gulag.cz,  +420 604 229 355


O NESEHNUTÍ
NESEHNUTÍ je sociálně-ekologická nevládní organizace. Její ekologické a lidskoprávní aktivity ukazují, že změna společnosti založená na respektu k lidem, zvířatům i přírodě je možná a musí vycházet především zdola. NESEHNUTÍ od roku 2014 podporuje rozvoj občanské společnosti v Ukrajině a spolupracuje s tamními obránkyněmi*ci lidských práv, aktivistkami*y a nezávislými novinářkami*i. Od začátku ruské invaze organizace pomáhá ukrajinské občanské společnosti dodávkami zdravotnického materiálu, výpočetní techniky nebo peněžní podporou organizací, které už rok pomáhají obětem ruské invaze.

O Gulag.cz
Organizace Gulag.cz se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag a obecně i sovětským totalitním režimem. Vznikla na konci roku 2009. Klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětských represích a všem, co s nimi souvisí, včetně souvislostí s Československem a dalšími zeměmi. Činnost organizace umožňuje zkoumání Gulagu a totalitního režimu v SSSR v širším kontextu. Propojuje výzkumnou činnost, archeologický i archivní výzkum, použití nových IT technologií, vzdělávací metody a další pohledy z nejrůznějších oborů a disciplín. 

O Memorialu
Mezinárodní historicko-vzdělávací, dobročinná a lidskoprávní společnost Memorial je síť neziskových organizací zabývajících se studiem politických represí v SSSR a v současném Rusku. V roce 2016 byla založena česká pobočka. Zastřešující organizace Mezinárodní Memorial byla na konci roku 2021 zrušena ruskými soudy. V roce 2022 získal Memorial Nobelovu cenu míru. 

Děkujeme portálu LiveBid, který umožnil realizaci UAukce zcela bezplatně.