Skip to main content

Dobrý den,

letošní rok se chýlí ke konci a s tím přichází i čas na trochu bilancování.

Proto bych Vám ráda pověděla, co se nám v tomto roce podařilo. Možná už ale máte hlavu plnou dárků a cukroví a nemáte pomyšlení na čtení dlouhého textu? Nevadí, můžete kliknout na odkaz o kousek níže a přečíst si jen stručně to skutečně nejdůležitější bez další omáčky. 🙂


CO SE NÁM POVEDLO?

Čtete dál? To mě těší.

Stejně jako rok 2020 byl i tento rok náročnou výzvou. Koronavirová opatření výrazně omezila naši činnost v podobě veřejných akcí, přednášek a seminářů. I přesto se nám podařilo mnohé.

V průběhu roku jsme rozvíjely*i web Moudrá města. Dlouhodobě usilujeme o to, aby města vytvářela zdravé a příjemné prostředí nezatěžující klima a přírodu. K tomu je potřeba odvážných radnic, které přijdou s řešením a zároveň dají prostor aktivním lidem, kteří mají zájem o své okolí a chtějí ho měnit. Na webu Moudrá města sbíráme inspirativní příklady dobré praxe od osvícených radnic i obyčejných lidí ze zahraničí i z České republiky a přibližujeme procesy, které vedly k úspěšné realizaci.

V návaznosti na web Moudrá města jsme také vydaly*i publikaci Udržitelná města, která přibližuje příběhy šesti českých obcí a toho jak reagují na výzvu klimatické transformace. A pro veřejnosti i zástupkyně*ce samospráv jsme organizovaly*i setkání, kde se mohly*i společně vzdělávat a sdílet své zkušenosti.

Rozšířily*i jsme také činnost naší Poradny Občanské oko, která podporuje širokou veřejnost, jež se angažuje např. v tématech udržitelnosti, ochrany přírody či klimatu. Poradenství poskytujeme bezplatně aktivním lidem, spolkům či iniciativám. Kromě rady s konkrétním problémem jim také můžeme pomoci se vzděláváním např. v oblastech vedení kampaní, sebeorganizování či zapojení do rozhodovacích či správních procesů. Jen v tomto roce jsme podporu poskytly*i více než 200 subjektům.

Stejně jako v předchozích letech jsme s dalšími odbornicemi*íky připravily*i semestrální kurz Participace veřejnosti v udržitelném plánování města na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

A v neposlední řadě jsme pokračovaly*i v kampani za Udržitelné Brno. Do té se společně s námi zapojilo přes 3000 občanek*ů města Brna, kterým stejně jako nám jde o to, aby naše město bylo ohleduplné k lidem i přírodě a nezapomínalo ani na budoucí generace. Územní plán by se však měl finálně schvalovat až v příštím roce a tak o Udržitelném Brnu jistě ještě uslyšíte.

Za tím vším se skrývají stovky až tisíce hodin práce naší i našich dobrovolnic*íků. A spoustu z toho bychom nedokázaly*i bez našich podporovatelek*ů. Budu ráda když se rozhodnete podpořit pokračování našich aktivit v příštím roce.


PODPOŘÍM OBČANSKÉ OKO

Je to právě podpora našich dárců*kyň, která nám umožňuje věnovat se důležitým tématům i bez závislosti na dotacích či grantech. I drobný dar má smysl.

Ať už nám dárce*kyně posílá měsíčně sto korun či dvě stě nebo nám jednorázově pošle tisícovku, je to pro nás důležité hned dvakrát.

Každý takový dar je malým krůčkem k větší finanční stabilitě NESEHNUTÍ, ale i závazkem vůči našim podporovatelům*kám. Zároveň je pro nás každý dar znamením, že práce, kterou děláme má smysl nejen pro nás, ale i pro naše okolí.

Děkuji Vám za trpělivost a dočtení až sem. Především však děkuji za Vaši přízeň a přeji příjemné prožití svátků a šťastný nový rok.

Se srdečným pozdravem,

Barbora Kosinová
program Občanské oko
barbora.kosinova@nesehnuti.cz