Ve dnech 5. – 9. prosince proběhne již třetí ročník akce Týden lidských práv v Brně. Stejně jako v minulých letech proběhnou besedy, přednášky, promítání filmů, 2 výstavy, ochutnávka tradičních národních jídel a setkání studentů a studentek s uprchlíky. Na rozdíl od předchozích ročníků se letošní Týden lidských práv nezaměří pouze na problém porušování lidských práv v zahraničí, ale také v České republice. Akce pořádá NESEHNUTÍ a Amnesty International u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv, který se celosvětově připomíná 10. prosince.
V pondělí 5. prosince zahájí ve studentském klubu Krmítko na Fakultě sociálních studií MU Týden lidských práv vernisáž fotografické výstavy o lidských právech v Bělorusku. Na ní naváže projekce dokumentu Málem zapomenutý les o tragické minulosti Běloruska v době stalinských čistek a o jeho neveselé současnosti. Tento blok zakončí beseda se zástupci Běloruského centra společnosti Člověk v tísni při ČT. Pondělní program bude pokračovat besedou s představiteli sdružení Tolerance a občanská společnost. Tématem budou projevy neonacismu a rasismu v ČR a postoj státu k uprchlíkům přicházejícím do naší země. „V současné době neonacisté stále více otevřeně hlásají svoji ideologii vyzívající k nenávisti vůči jiným národnostem. Často přecházejí od slov k násilným činům. Záleží na postoji každého z nás, jestli bude tolerovat neonacistické násilníky i liknavý přístup státních orgánů k nim či nikoliv,“ říká Zuzana Šilhanová NESEHNUTÍ.
Úterní program je věnován problematice krymských Tatarů, jejich nucené deportaci na konci druhé světové války i jejich návratu do své domoviny v dnešní době. K tématu bude v kině Art promítnut dokument Vyhnání a návrat krymských Tatarů. Po skončení projekce bude o tématu besedovat novinářka a autorka filmu Petruška Šustrová. Ve středu 7. prosince proběhne na Právnické fakultě MU přednáška věnovaná zadržovaným osobám na Guantánamu z pohledu mezinárodního práva.
K otázce lidských práv v ČR se vrátí čtvrteční program Týdne lidských práv. V Divadle v 7 a půl se uskuteční kulatý stůl s účastí zástupců a zástupkyň národnostních menšin a uprchlíků žijících v ČR. Diskutovat se bude o tom jak se uprchlíkům žije v české společnosti. Na kulatý stůl naváže projekce dokumentu Kdo bude hlídat hlídače v kině Art, kterou doplní diskuse s právníkem Ligy lidských práv o policejním násilí v ČR od roku 1989 do dnešních dnů.
Týden lidských práv vyvrcholí v pátek 9. prosince blokem tématicky zaměřeným na problematiku vzájemných vztahů dvou kavkazských zemí – Arménie a Ázerbájdžánu. Ve studentském klubu Krmítko budou mít návštěvníci a návštěvnice možnost ochutnat jídla z národní kuchyně obou zemí. Poté bude následovat projekce dokumentu Arménie a Ázerbájdžán – mezi válkou a mírem. Na projekci naváže diskuse o vzájemných arméno-ázerbájdžánských vztazích a konfliktu v Náhorním Karabachu mezi představiteli arménských a ázerbajdžánských sdružení. „Jedinečnost této akce vychází především ze skutečnosti, že o problémech vzájemného soužití budou diskutovat přímo představitelka a představitelé národů, rozdělených krvavým konfliktem v Náhorním Karabachu,“ říká Milan Štefanec z NESEHNUTÍ.
Týden lidských práv doprovodí úterní setkání uprchlíků z pobytového střediska Zastávka se studenty a studentkami v prostorách Biskupského gymnázia Brno. Ostatní zájemci a zájemkyně o setkání s uprchlíky se mohou zúčastnit dne 10. prosince výjezdu do pobytového střediska Zastávka. „Právo uprchlíků hledat ochranu před pronásledováním je jedním ze základních práv zaručených Všeobecnou deklarací lidských práv. Proto jsme uprchlíkům věnovali i velkou část programu celého týdne,“ vysvětluje Jiří Koželouh z NESEHNUTÍ.
Po celou dobu konání Týdne lidských práv bude v budově Pedagogické fakulty MU instalována výstava Uprchlíci u nás, skládající se z textů, fotografií o zemích odkud k nám přicházejí uprchlíci nejčastěji. Výstava bude doplněna kresbami a malbami od uprchlických dětí žijících v zařízeních pro běžence.
Další informace:
Milan Štefanec – NESEHNUTÍ – 605 239 579
Jiří Koželouh – NESEHNUTÍ – 723 559 495
Karel Dolejší – Amnesty International – 606 175 602