Skip to main content

Alarmující zprávy o počtech přeživších znásilnění přicházející z osvobozených ukrajinských oblastí nás vedou k rozšíření naší pomoci, doposud směřované především na pomoc angažované občanské společnosti.

Navázaly*i jsme spolupráci se třemi ukrajinskými organizacemi, které podporujeme, aby přeživším mohly zajistit potřebnou zdravotnickou i psychologickou péči.

„Право на здоров’я“ (HealthRight International) в Україні provozuje v Užhorodu již druhým měsícem centrum pomáhající lidem přeživším různé druhy válečných zločinů, včetně těch sexuálních.

Finanční prostředky od NESEHNUTÍ směřují právě na zajištění pomoci přeživším znásilnění. Těm se tak dostane nejen pomoci psychologů ve formě individuálních i skupinových terapií, ale také lékařské péče a vyšetření, např. v podobě testů na pohlavně přenosné choroby či jejich léčbu.

Organizace Diвчата se za běžné situace zaměřuje primárně na psychologickou pomoc ženám/dívkám, které se staly přeživšími sexuálního násilí. Pracují ale také s rodinami, jejichž člen/ka má zkušenost se sexuálním násilím. Od začátku války mají „v péči“ také několik osob mužského pohlaví. Zaměřují se také hodně na terapie s dětmi a teenagery se zkušeností sexuálního násilí. 

Soustřeďují se na psychoterapie dlouhodobějšího charakteru a pomáhají přeživším s transportem do bezpečnějších částí Ukrajiny. Vedle přímé podpory přeživších se zaměřují také na práci s gynekology a policisty – cílem je jednak ovlivnit způsob, jakým jednají s přeživšími (prevence sekundární viktimizace), a také to, aby jim předávali info o možnostech psychologické podpory.

Organizace Славянское сердце (Slavjanské srdce) vznikla v roce 2014 ve Slavjansku a od počátku se soustředí na práci s přeživšími válečných zločinů, nejčastěji právě žen se zkušeností se sexuálním násilím. 

Ve své práci vidí jako zásadní nejprve zajištění fyzického bezpečí, aby následně bylo možné poskytovat psychologickou pomoc. Proto poskytují přeživším úkryt v azylových místech, zdravotnickou i základní materiální pomoc a následně také péči psychoterapeutickou. Pracují přímo v terénu, v oblastech hraničících s frontou či v oblastech osvobozených od ruských jednotek.

Pomoc pro Slavjanské srdce je o to aktuálnější, že v nedávné době byla jejich kancelář zasažena bombardováním, naštěstí se vše obešlo bez obětí na životech, ale organizace tak přišla o veškerou techniku a část zázemí.

Za finanční podporu, která umožnila tuto pomoc odstartovat děkujeme Vít Samek, Liberální institut  a jejich humanitární „Operaci Kyseláč“. Za finanční podporu děkujeme také Voxpot.

Činnost NESEHNUTÍ je také podpořena v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Third Trio EU Presidency Project”, který je financován Evropskou unií a realizován platformou CONCORD Sweden, národní platformou francouzských NNO pro mezinárodní solidaritu (Coordination SUD), Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Evropskou konfederací NNO pro humanitární pomoc a rozvoj (CONCORD). Obsah akce nevyjadřuje stanoviska donora a nezakládá zodpovědnost z jeho strany.


Činnost NESEHNUTÍ je podpořena v rámci projektu “Towards an open, fair and sustainable Europe in the world – Third Trio EU Presidency Project”, který je financován Evropskou unií a realizován platformou CONCORD Sweden, národní platformou francouzských NNO pro mezinárodní solidaritu (Coordination SUD), Českým fórem pro rozvojovou spolupráci (FoRS) a Evropskou konfederací NNO pro humanitární pomoc a rozvoj (CONCORD). Obsah akce nevyjadřuje stanoviska donora a nezakládá zodpovědnost z jeho strany.

version-web-EUPP_SecondTrio_Logo-2021-transparent-4
CS-Spolufinancovano-Evropskou-unii_POS
logo-FORS-cz_en_web_2017