Mezinárodní den proti násilí na ženách byl OSN vyhlášen na 25. listopadu. Podle ideje by se v tento den měly všude na světě konat akce zaměřené proti násilí na ženách a zvyšovat povědomí lidí o tomto problému. V Brně se letos uskuteční už šestý ročník akcí, jediný svého druhu v České republice. Pořádají ho brněnské neziskové organizace, které se tématu násilí na ženách věnují dlouhodobě: NESEHNUTÍ Brno, Magdalenium, Persefona, Amnesty International Brno, genderové informační centrum Nora a Domov sv. Markéty. „Týden akcí pořádáme, protože považujeme za důležité stále připomínat, že ačkoli se o násilí mluví více, pořád k němu dochází. Nechceme, aby společnost usnula na vavřínech,“ tvrdí koordinátorka Týdne proti násilí na ženách Kristýna Pešáková.
Týden akcí začne v pondělí 24. listopadu besedou o domácím násilí a bílých místech v jeho prevenci. Od diskutujících se dozvíte, jak je možné ochránit oběti domácího násilí či jaká právní úprava by jim ještě pomohla a mnohem více. Diskuze s názvem Domácí násilí: „Černá minulost, světlé zítřky?“ začne v šest hodin na Fakultě sociálních studií. Diskutovat budou právničky, psycholožky i vedoucí skupiny Domácí násilí Policie ČR. Tedy odbornice, které denně řeší úskalí domácího násilí a problém znají z praktické stránky. „O některých věcech se stále nemluví nebo se nechce mluvit. Chceme je zviditelnit u lidí, kteří zatím o domácím násilí moc nevědí,“ říká Marie Šedová z Domova sv. Markéty, který poskytuje pomoc matkám s dětmi v tísni.
V úterý 25. listopadu se o Týdnu proti násilí na ženách dozví každý, kdo projde Českou ulicí. Od desíti do čtyř odpoledne tam bude připraven infostánek, na kterém zájemci a zájemkyně získají informace o násilí na ženách a připraveny budou také informační materiály všech organizací, která se na akci podílejí. „Infostánkem se chceme dostat blíž k běžným lidem, které bychom normálně neměli příležitost oslovit,“ říká Pešáková.
Spolu s infostánkem proběhne i happening, který chce upozornit na jednotlivé příběhy žen, které zažily domácí násilí. Od informačního stánku povedou fialové stuhy, na nichž budou přivázány boty a příběhy žen, které byly oběťmi násilí. Kromě příběhů o domácím násilí se kolemjdoucí dozví více i o netradičních typech násilí, například na mužích nebo seniorech.
Na středu a čtvrtek je připraven Filmový minifestival ve spolupráci s Gymnáziem Slovanské náměstí. V kině Art se během dvou dnů promítne celkem pět filmů z různých částí světa, které téma násilí na ženách reflektují. Ve středu 26. listopadu se po jednom z filmů uskuteční diskuze o domácím násilí v České republice.
Na pátek je připraven workshop s zahraniční hostkou Chorvatkou Tatjanou Nikolic na téma sexuální zneužívání a násilí v aktivistických a anarchistických komunitách. Seminář v angličtině přináší zajímavý pohled na násilí z aktivistické perspektivy. Nikolic se zamýšlí nad postojem anarchistických skupin, které ačkoli se staví proti diskriminaci a útlaku žen, zůstávají lhostejné k případům sexuálního násilí.
Na závěr týdne akcí se v neděli 30. listopadu uskuteční benefiční koncert v klubu Metro, jehož výtěžek bude darován organizacím, které pomáhají obětem domácího násilí, a které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem financí. Od sedmi hodin vystoupí skupiny Nuck Chorris Gang, jazz-rocková Grimasa čápa či hip hop holky z Brna Čokovoko. Po vystoupení jednotlivých skupin nastoupí DJka Keen Mimic, která bude hrát, dokud bude pro koho. Benefiční vstupné bude 100 korun.
Na všech akcích se budou rozdávat noviny, speciálně připravené pro Týden proti násilí na ženách.
Kristýna Pešáková: +420723759082 (NESEHNUTÍ Brno, koordinátora kampaně Ženská práva jsou lidská práva);
Eva Ostrovská: +420723129615 (o. s. Magdalenium, sociální pracovnice);
Jitka Čechová: +420737834345(Persefona o. s., psycholožka);
Marie Šedová: sedova.sulakova@seznam.cz (Domov sv. Markéty);
Jana Urbanovská: jana-urbanovska@seznam.cz (Amnesty International Brno, dobrovolnice).