Pátý ročník Sexistického prasátečka o nejsexističtější českou reklamu se blíží ke svému letošnímu závěru. Právě nyní bylo otevřeno hlasování pro veřejnost, která tak může vybírat z téměř stovky reklam, které se letos v soutěži sešly. Lidé mohou hlasovat do 27.11. prostřednictvím stránek mediálního partnera soutěže, serveru Markething.cz. Vyhlášení soutěže proběhne 28. listopadu v kavárně Kunštátská 3ka v Brně od 19:00.
V letošním roce bylo do soutěže nominováno celkem 99 reklam. Z nich vybírá jednak odborná porota, ve které zasednou mj. Eva Rajčáková, ředitelka slovenské Rady pro reklamu, Petr Pavlík, odborník na problematiku genderu s médií nebo Martin Charvát, ředitel reklamní agentury Konektor. A současně se rozběhlo i hlasování veřejnosti, stejně jako v minulých letech. „Snažíme se soutěží zapojit veřejnost do debaty o tom, co jí na reklamách vadí a co jí připadá v pořádku. Chceme upozorňovat na možné důsledky všudypřítomného stereotypního zobrazování žen a mužů. Důležitá motivace veřejnosti k aktivnímu vystupování proti sexistickým reklamám ve veřejném prostoru.“, informuje Petra Havlíková z NESEHNUTÍ
V letošním roce jsou reklamy rozděleny do 3 kategorií, které různým způsobem upozorňují na sexismus použitý v reklamách, jsou to: Stereotypy a jazykový sexismus; Fragmentace aneb Bez hlavy; Objektivizace aneb Ukaž všechno!
Soutěž má za cíl upozorňovat na sexistickou reklamu, tedy reklamu, která svým ztvárněním diskriminuje a zobrazuje muže a ženy ve stereotypních pozicích. „Naší snahou je mimo jiné s nadsázkou a vtipem vyvolávat debatu o tom, kde se nacházejí hranice etiky a vkusu“, doplňuje Havlíková. NESEHNUTÍ se dlouhodobě snaží prosadit systémové změny, které omezí sexistické a genderové stereotypy v reklamě.
V roce 2012 zvítězila v hlasování veřejnosti reklama na úvěry společnosti Day to Day.
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno