Slunce pro Ukrajinu

 

Ukrajina je už rok terčem bombardování a útoků ruské armády, které po celé zemi způsobují výpadky energie. V nemocnicích zhasínají světla na operačních sálech a přístroje na jednotkách intenzivní péče přestávají fungovat. Jedním z nejlepších řešení jsou solární panely – zdroje energie přímo na střechách nemocnic.

Výpadky energie zapříčiněné ruskou agresí představují největší nebezpečí pro ty nejohroženější- zraněné, nemocné a další, kteří jsou závislí na péči lékařů*ek. Ti pro svou obětavou práci a záchranu lidských životů potřebují stabilní zdroje energie. Na elektřinu ze sítě se ale kvůli bombardování a útokům dronů spoléhat nemohou a záložní agregáty jsou závislé na naftě.

Řešením, které může ukrajinským nemocnicím zajistit světlo a funkční přístroje, je energie z obnovitelných zdrojů – zejména ze solárních panelů. Díky minimálním provozním nákladům a nezávislosti na fosilních palivech je využití sluneční energie nejlepším dostupným řešením, které ukrajinským lékařům*kám umožní zachraňovat lidské životy i v případě dalších útoků a výpadků.

Solární panely nepředstavují jen okamžitou podporu pro důležitou práci zdravotníků*ic, ale také dlouhodobou pomoc v rámci obnovy válkou sužované Ukrajiny. Dodávat na operační sály světlo a obnovitelnou energii budou dalších nejméně dvacet let. Jejich využití zároveň pomáhá řešit klimatickou krizi a narozdíl od fosilních paliv snižuje závislost na zemích s autoritářskými nebo totalitními režimy.

Aktuálně vybíráme na:

Instalace solární elektrárny v Centrální nemocnici v Sumách

Svým příspěvkem nyní pomůžete vrátit světlo a energii do nemocnice v Sumách, kde žije přes čtvrt milionu lidí. Tamní lékaři provedli v roce 2022 přes 7000 operací, z toho 4000 urgentních. Solární panely zde vyprodukují dostatek energie k tomu, aby zajistily fungování všech tří operačních jednotek.

Specifikace projektu

Střešní instalace solární elektrárny o kapacitě 37,8 kW.
40 kW invertor s dodatečnými solárními regulátory nabíjení.
Adresa: ul. 20 Rokiv Peremohy 13, Sumy, Ukrajina

Zodpovědná osoba: Maryna Draničenko
Finanční, ekonomické a investiční oddělení Sumské městské rady
Kontakt:
maryna132314@gmail.com

Náklady projektu

Hřivna
Fotovoltaické panely 744240
Invertor 105000
Náklady na instalaci 120000
Ostatní materiál 100000
Celkem 1069240
Celkem Kč 647000

Vraťme světlo a elektrickou energii tam, kde je nejvíc potřeba. Děkujeme.

Robert Vlček

Koordinátor crowdfundingové kampaně Slunce pro Ukrajinu

Kontakt 737 745 246

NESEHNUTÍ projekt organizuje ve spolupráci s ukrajinskou organizací Ekoklub. Ta shání prostředky pro nákup a instalaci solárních panelů, kterými bude postupně vybavovat ukrajinské nemocnice. Světlo už vrátila do zdravotnického zařízení ve městě Zvjahel, kde byl nedávno dokončený první projekt.