V neděli 19. října proběhla akce nazvaná Podzimní oslava stromů ve Wilsonově lese. Její součástí byla výstava dětských kreseb na téma „Namaluj strom“, pokus o vytvoření Guinnessova rekordu v sestavování hada z listí a také sázení živých stromků přímo na plochu v současnosti už třináct let nevyužívané sjezdovky. Akci, která měla za cíl zejména podpořit myšlenku na zalesnění bývalého lyžařského svahu, zorganizovala neformální Koalice za záchranu Wilsonova lesa.
Cestu do „Wilsoňáku“ si toto nedělní odpoledne našlo okolo stovky odpůrců kontroverzního plánu na rozšíření současné sjezdovky a její znovuzprovoznění. „Proti původnímu záměru, který by znamenal kromě jiného také vykácení 560 vzrostlých stromů, se ze strany brněnských občanů zvedla široká vlna odporu a pod petici, vyjadřující s rozšířením sjezdovky nesouhlas, se k dnešnímu dni podepsalo téměř čtyři tisíce lidí.“, říká Pavla Cetkovská z občanského sdružení Masarykova čtvrť. „Zdá se, že ti komunální politici, kteří záměr zpočátku prosazovali, tak silný nesouhlas neočekávali a dnes z projektu pomalu ustupují. Je tedy na čase přemýšlet nad tím, co s nevyužívanou sjezdovkou dál. Zalesnění se nám jeví jako nejvhodnější řešení. Vysázením tří nových stromů v dolní části sjezdovky jsme k němu dnes udělali první krok.“, dodává další z organizátorů akce, Filip Fuchs z NESEHNUTÍ Brno. Náklady na zalesnění by přitom podle jednoho z projektů, který si nechala Koalice za záchranu Wilsonova lesa vypracovat, neměly přesáhnout jedno procento plánovaných nákladů na realizaci sjezdovky. Záměru svah zalesnit jsou nakloněni i někteří z brněnských zastupitelů: „Wilsonův les nabízí řadu způsobů, jak v něm strávit volný čas. Nevyužívaná sjezdovka však více než cokoliv jiného připomíná nezhojenou jizvu na jinak krásném brněnském lesoparku.“, říká zastupitel Mojmír Vlašín. „Projekty, navrhující různé způsoby zalesnění, chceme prezentovat veřejnosti a vyvolat o nich širokou diskusi.“, upozorňuje Oldřich Bednář z Českého svazu ochránců přírody (první veřejná prezentace se uskuteční v pondělí 3. listopadu v budově ČSOP na Panské 9 od 17:00).
Zejména rodiny s dětmi pak přilákal pokus o vytvoření rekordu o nejdelšího hada spleteného z javorových listů, kterého se během jedné hodiny podařilo navázat přesne 448,5 metrů. Na jeho regulérnost dohlíželi pozvaní zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den, která se postará o jeho následné zanesení do české knihy rekordů a po uznání a přeložení do angličtiny možná i do Guinnessovy knihy rekordů. „Rozhodli jsme se v rámci oslav celosvětového Dne stromů zorganizovat akci, která určitě pomůže upozornit na případ Wilsonova lesa i za hranicemi České republiky.“, poznamenává k pokusu o vytvoření ojedinělého rekordu dr. Milan Valach z Hnutí za přímou demokracii. Den stromů se slaví v mnoha zemích celého světa. Jeho datum není jednotné, odvíjí se od klimatických podmínek v jednotlivých zemích a od toho, kdy je ve které zemi možno vysazovat stromy. U nás letos v jeho rámci proběhne Koncert pro stromy s vyhlášením Stromu roku 2003 v Praze v klubu Vagon 19.10. a o den později se v Brně v divadle Husa na provázku uskuteční vernisáž fotografií stromů. „Den stromů je výzvou pro všechny jednotlivce, občanská sdružení, komunity i obce, aby se zamysleli nad významem stromů a také sami přispěli a stromy sázeli.“, dodává Tomáš Foltýnek z Hnutí DUHA.
Další informace:
Filip Fuchs, NESEHNUTÍ Brno (605239579), Pavla Cetkovská, o.s. Masarykova čtvrť (543245342)
Koalici za záchranu Wilsonova lesa tvoří občanské sdružení Masarykova čtvrť, NESEHNUTÍ Brno, Regionální sdružení ČSOP, Hnutí DUHA, Hnutí za přímou demokracii a ZO Strany zelených.