Tisková zpráva NESEHNUTÍ ze dne 28. května 2019
Ve dnech 29. až 31. května 2019 proběhnou v Brně akce připomínající dopady obchodu se zbraněmi na lidské životy. Aktivisté a aktivistky z NESEHNUTÍ upozorní prostřednictvím informačního stánku a happeningu na skutečnost, že na zbrojařském veletrhu IDET na Brněnském výstavišti dochází k dojednávání zbrojních zakázek i s nesvobodnými zeměmi. Vedle NESEHNUTÍ organizují své akce také Amnesty International a Food not bombs Brno.
Zbrojařského veletrhu IDET se účastní i delegace či návštěvníci z nesvobodných zemí. Tam putuje významný podíl českého vojenského materiálu (v roce 2016 52 %, v roce 2017 45 %, podle metodiky Freedom House Index). V minulosti IDET navštívily například delegace z Egypta, Saúdské Arábie či ze Spojených arabských emirátů. Vlády těchto zemí postupují represivně proti vlastnímu obyvatelstvu. Jsou navíc zapojeny do ozbrojeného konfliktu v Jemenu. Dochází při tom k páchání válečných zločinů, které podněcují jednu z nejhorších humanitárních krizí současnosti.
“Jedním z problematických návštěvníku zbrojařského veletrhu IDET je také Turecko. To bylo partnerskou zemí minulého ročníku veletrhu v roce 2017. Přitom už od roku 2016 sledujeme stupňující se represe vůči lidem kritickým k vládě prezidenta Erdogana. V zemi jsou vězněni političtí oponenti i novináři a novinářky. Obchod se zbraněmi není jako jakýkoliv jiný obchod. Zbraně v rukou diktátorů napomáhají masivnímu porušování lidských práv. Proto se nám nelíbí, že se takové obchody uzavírají právě v Brně,” říká Hana Zoor Svačinková z NESEHNUTÍ.
NESEHNUTÍ proti zbrojařskému veletrhu IDET pořádá několik akcí. Jednou z nich je happening před hlavním vstupem na výstaviště ve čtvrtek 30. května o půl jedenácté dopoledne. Lidé z Brna mohou od středy 29. května do pátku 31. května v čase 14 až 18 hodin navštívit informační stánek Cestovní kanceláře SMRT na Malinovského náměstí v ústí ulice Kobližná. Na stánku bude NESEHNUTÍ prezentovat země, v nichž končí české zbraně.
“Prostřednictvím informačních panelů C.K. SMRT upozorňujeme na kontrast mezi tím, jak některé země vnímáme coby turistické destinace a tím, jaký je tam skutečný stav lidských práv. Vidíme je jako atraktivní místa pro strávení dovolené. Už ale nechceme vidět, že Vietnam tvrdě potírá jakoukoliv politickou opozici nebo že v Egyptě se ještě nedávno střílelo do demonstrujících. Zároveň do těchto zemí stále proudí české zbraně,” komentuje Vít Kozák z NESEHNUTÍ.
NESEHNUTÍ podporuje petici Amnesty International za zastavení vývozu zbraní státům účastnícím se konfliktu v Jemenu. Hrozí totiž, že tento materiál bude použit k páchání válečných zločinů a porušování lidských práv. Amnesty International 29. května vytvoří na Malinovského náměstí písmena NE z fotografií lidí, kteří nesouhlasí s vývozy českých zbraní, které končí v Jemenu. Na místě budou lidé moci přidat svou fotografii i podepsat petici.
Na schodech před vstupem na Brněnské výstaviště uspořádá 29. května v 15 hodin happening Pietní setkání za oběti válek brněnská skupina Food not Bombs (Jídlo místo zbraní). V méně formálním duchu bude Food not Bombs pokračovat v informování o problematice 31. května na koncertě v Kabinetu múz.
Více informací o akcích proti zbrojařskému veletrhu IDET najdete na www.stopidet.cz a FB STOP IDET. Více informací o vývozu zbraní z ČR: zbrane.nesehnuti.cz
#valkazacinatady #stopidet
Kontakty:
Hana Zoor Svačinková, NESEHNUTÍ, hana.svacinkova@nesehnuti.cz
Vít Kozák, NESEHNUTÍ, vitek@nesehnuti.cz
Příloha: Zbrojením pro mír a stabilitu? Zpráva NESEHNUTÍ o vývozech zbraní z České republiky v roce 2017. (pdf)
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno