Dnes 12. listopadu probíhá v uprchlickém zařízení ve Zbýšově u Brna další z pravidelných odpoledních žonglování pro jeho obyvatele a obyvatelky. Mladí i starší uprchlíci mívají možnost smysluplně vyplnit svůj volný čas a zároveň se něčemu zajímavému naučit. Žadatelé o azyl v České republice musí totiž čekat na vyřízení své žádosti dlouhou dobu v pobytových střediscích, kde bohužel nemají dostatek možností kvalitně využít svůj volný čas. Aktivitu, o kterou projevují uprchlíci opravdu velký zájem, pořádá sdružení NESEHNUTÍ Brno. Žonglování probíhá každý pátek střídavě ve Zbýšově a v Zastávce u Brna.
Uprchlíci (často rodiny s dětmi) čekající na projednání jejich žádosti o udělení azylu v České republice nemají dostatek možností ani finančních prostředků pro kvalitní využití svého volného času, což může vést k patologickým jevům jako je ztráta zájmu o dění kolem sebe, řešení problémů alkoholem a k napětí ve skupině žadatelů. „Situaci v pobytových střediscích nejhůře snášejí malé děti, které si často přivážejí ze svých zemí válečná traumata. Proto je cílem našich aktivit zpestřit jim jednotvárný život a podpořit rozvíjení jejich dovedností a sociálních kontaktů,“ říká Miloš Hotař z NESEHNUTÍ. Pracovníci a pracovnice uprchlického zařízení se výše uvedeným problémům snaží čelit, ale vzhledem k nedostatku financí vítají pomoc od neziskových organizací. Ve Zbýšově probíhá žonglování jako vždy od 14 do 17 hodin. Účastníci a účastnice workshopu se v jeho rámci učili rozmanité styly žonglování s různými předměty. Ty, které žonglováním opravdu zaujme, si mohou vyrobit vlastní míčky. „Tato činnost je nejen zábavná, ale zároveň přispívá k rozvíjení pohybových schopností,“ říká Svatava Zajdáková, koordinátorka workshopu a dodává: „O aktivitu mají zájem jak děti tak dospělí, jelikož při ní mohou zapomenout na své problémy a starosti.“
Další volnočasové programy NESEHNUTÍ zahrnují výlety, výtvarné dílny, kulturní akce, hry a sportovní aktivity. V nejbližší době se chystá výroba a pouštění papírových draků zejména pro děti, návštěva plaveckého bazénu, výlet s prohlídkou hradu, zámku či jeskyně, exkurze do Technického muzea a návštěva Brna s programem v Domě ekologické výchovy LIPKA. V minulosti už proběhly akce jako výlet a sázení stromů u Olomouce, projížďka parníkem po Brněnské přehradě, návštěva dětského divadelního představení ve Vyškově, lesní stopovací výlet za pokladem a množství odpolední plných her a výtvarných dílen.
Kromě volnočasových aktivit organizují aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ vzdělávací a osvětové programy s uprchlickou tématikou zaměřené na českou veřejnost. Patří mezi ně: besedy, vydávání informačních materiálů, etnické a multikulturní večery, veřejné akce atd. „Nejde nám je o zpestření volného času uprchlíků, ale chceme také dosáhnout zlepšení přístupu veřejnosti a tím i vytvoření lepších podmínek pro jejich integraci,“ uzavírá Jiří Koželouh, koordinátor kampaně „Bezpečí pro uprchlíky“ z NESEHNUTÍ.
další informace:
Jiří Koželouh, NESEHNUTÍ Brno, tel: 723 559 495