Dnes 19. prosince proběhla v Punkevních jeskyních v Moravském krasu exkurze skupiny přibližně 50 obyvatel a obyvatelek uprchlických zařízení Zbýšov a Zastávka. Mladí i starší uprchlíci byli nadšeni z nádherných vápníkových interiérů jeskyní i z jízdy lanovkou nad propast Macocha. Mezi netradičními turisty byli lidé, kteří utekli před autoritářským islámským režimem v Íránu, krvavým konfliktem v Čečensku, zoufalými sociálními poměry v Arménii či porušováním lidských práv ve Vietnamu. V uprchlických zařízeních čekají na rozhodnutí českého ministerstva vnitra o jejich žádosti o azyl. Akci pořádá občanské sdružení NESEHNUTÍ s podporou Správy jeskyní Moravského krasu.
Uprchlíci (často rodiny s dětmi) čekající na projednání jejich žádosti o udělení azylu v České republice nemají dostatek možností ani finančních prostředků pro kvalitní využití svého volného času, což může vést k patologickým jevům jako je ztráta zájmu o dění kolem sebe, řešení problémů alkoholem a k napětí ve skupině žadatelů.
„Cílem našich aktivit je proto zpestřit jim jednotvárný život a podpořit rozvíjení jejich dovedností a sociálních kontaktů,“
říká dobrovolnice NESEHNUTÍ Svatava Zajdáková. Pracovníci a pracovnice uprchlického zařízení se výše uvedeným problémům snaží čelit, ale vzhledem k nedostatku financí vítají pomoc od neziskových organizací.
Dnešní akce začala pro uprchlíky ranním odjezdem z pobytových středisek a cestou ke Skalnímu Mlýnu u Blanska. V 11.00 výprava dorazila na místo a vydala se procházkou ke vchodu do jeskyní. Ve 12.00 pak začala exkurze, díky laskavosti Správy jeskyní Moravského krasu, pro uprchlíky zdarma. Po exkurzi uprchlíci vyjeli lanovkou na vyhlídku nad propast Macocha. Na zpáteční cestu se vydali po 15 hodině. Výletu se zúčastnila pestrá směsice lidí z různých kultur a zemí – Afghánistánu, Arménie, Čečenska, Dagestánu, Íránu, Vietnamu aj.
„Chceme ukázat, že uprchlíci jsou lidé jako my, kteří nás nepřichází ohrožovat nebo nám brát práci, ale pouze hledají v České republice bezpečí,“
vysvětluje další důvod akce jedna z koordinátorek akce Martina Vodičková z NESEHNUTÍ.
Další volnočasové programy NESEHNUTÍ zahrnují výlety, výtvarné dílny, kulturní akce, hry a sportovní aktivity. V nejbližší době se chystá návštěva plaveckého bazénu, exkurze do Technického muzea, výlet na dětské divadelní představení a návštěva Brna s programem v Domě ekologické výchovy LIPKA. V minulosti už proběhly akce jako výlet a sázení stromů u Olomouce, projížďka parníkem po Brněnské přehradě, lesní stopovací výlet za pokladem, návštěva Gymnázia v Řečkovicích spojená s vzdělávacími aktivitami. Pravidelně každý pátek probíhá také workshop žonglování pro děti i dospělé. Všechny tyto akce se konají díky podpoře Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.
Kromě volnočasových aktivit organizují aktivisté a aktivistky NESEHNUTÍ vzdělávací a osvětové programy s uprchlickou tématikou zaměřené na českou veřejnost (besedy, vydávání informačních materiálů, etnické a multikulturní večery, veřejné akce atd.) a upozorňují na v současnosti příliš restriktivní azylovou politiku ČR i na konkrétní případy porušování lidských práv uprchlíků.
„Chceme dosáhnout zlepšení vztahu veřejnosti k uprchlíkům a také zlidštění přístupu ministerstva vnitra k žádostem o azyl,“
uzavírá Jiří Koželouh, koordinátor kampaně „Bezpečí pro uprchlíky“ z NESEHNUTÍ.
další informace:
Martina Vodičková – 603 142 072
Jiří Koželouh – 723 559 495
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno