V sobotu 29. 10. 2005 vysadily tři desítky uprchlíků z pobytových středisek Zastávka 350 stromů v CHKO Žďárské vrchy v lokalitě Lucký vrch. Akce se uskutečnila jako součást kampaně o. s. NESEHNUTÍ „Bezpečí pro uprchlíky“ a studentského projektu „Poznávám a pomáhám“. Výsadba stromů, která napomůže obnově původní vegetace, byla hlavním bodem víkendového (28. – 30. 10.) programu, v jehož rámci uprchlické děti a jejich rodiče poznali přírodní zajímavosti okolí a zúčastnili se série prožitkových her a bohatého kulturního programu.
Rodiny uprchlíků, které se zúčastnily této víkendové akce pochází ze zemí, odkud je vyhnaly ozbrojené konflikty či nedemokratické režimy. Lidé z Čečenska, Ingušska, Běloruska, Sýrie, Palestiny, Somálska, Súdán, Turecko. V současné době čekají na rozhodnutí o azylu v českém pobytovém středisku Zastávka. Velká většina z nich musela ve svých domovech čelit hrubému porušování lidských práv a následné obtížné cestě až do České republiky, kde hledají ochranu. Jde především o účastníky a účastnice pravidelných programů, které přímo v uprchlických táborech organizují dobrovolníci a dobrovolnice NESEHNUTÍ a studentského projektu „Poznávám a pomáhám“. „Vážným problémem života v uprchlických táborech, kde musí žadatelé o azyl čekat někdy i několik let, je možnost společenského a kulturní vyžití. Naší aktivitou chceme uprchlíky vytrhnout z depresivní každodennosti a zprostředkovat jim nevšední zážitky a možnost navázat nová přátelství.“ vysvětluje smysl akce Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. „Výsadbou stromů uprchlíci navíc přispějí ke zlepšení životního prostředí.“ doplňuje Jiří Koželouh, koordinátor kampaně „Bezpečí pro uprchlíky“.
Celá akce začala již v pátek seznamovacími hrami a projekcí zajímavých filmů a společných poslechem hudby. V sobotním dopoledni pak uprchlíci společně s dobrovolníky a dobrovolnicemi NESENUTÍ a několika žákyněmi tišnovské základní školy, účastnícími se projektu „Poznávám a pomáhám“ vysázeli 350 stromů. Po dohodě s CHKO Žďárské vrchy byly jako nejvhodnější odrůdy vybrány místní druhy javoru, buku a borovice. „Více než tři sta nových stromů výrazně pomůže obnově přirozených porostů. Navíc plánujeme, v případě že získáme další nezbytné finanční prostředky, v těchto výsadbách pokračovat i v budoucnu.“ objasňuje záměr akce Jiří Koželouh.
Odpolední program vyplnily hry, spojené s poznáváním okolí a jeho přírodních pozoruhodností. V neděli pak uprchlíci budou soutěžit ve výrobě a v pouštění draků. „Herní program pro uprchlíky připravili žákyně základní školy Smíškova v Tišnově a studenti a studentky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V rámci našeho projektu se mimo jiné snažíme zprostředkovat multikulturní setkání mezi zmíněnými žáky základní školy a lidmi, kteří k nám přišli hledat svůj nový domov. Žákům chceme ukázat zajímavosti různých zemí, seznámit je s problémy, které tamější lidé řeší. Příchozím chceme dát najevo náš zájem a možnost rychleji navázat kontakty v nové zemi.“ říká Radim Ošmera, koordinátor projektu „Poznávám a pomáhám“.
Zajímavostí je také skutečnost, že víkendová akce probíhá právě v době, kdy vrcholí islámský svátek Ramadán. Což znamená, že část uprchlíků drží přes den půst a stravují se až po západu slunce.
Celá akce se uskuteční díky podpoře: programu Make a Connection, Nadaci Naše dítě, Nadaci Veronica, Správě uprchlických zařízení a pensionu Lucký vrch.
V případě, že máte zájem o fotografie z akce v elektronické podobě, ozvěte se nám na tel.: 605 239 579 a my Vám je rádi e-mailem zašleme.
Další informace:
Jiří Koželouh – NESEHNUTÍ, tel: 605 239 579
Radim Ošmera – projekt „Poznávám a pomáhám“, tel: 603 531 118
V Česku je mnoho jídelen, které se snaží vařit zdravě, kvalitně a chutně. Stávající legislativa jim to ale spíše komplikuje, než aby pomáhala. Povinný spotřební koš, který je součástí vyhlášky 107/2005 Sb., o školním stravování, stanovující množství některých potravin ve školní stravě, vznikl už v roce 1993.
Je nutné modernizovat vyhlášku o školním stravování, zrušit zastaralý spotřební koš a nahradit ho regulací, která umožní jídelnám flexibilitu v sestavování jídelníčku a zároveň zajistí zdravou a pestrou stravu dostupnou všem.
Školní stravování potřebuje investici – do platů personálu, do technologií, do lepšího systému. Jen kvalifikovaný a motivovaný personál v moderně vybavené kuchyni může dětem zajistit pestřejší a zdravější stravu. Jde ale o investici, která se mnohonásobně vrátí na budoucí zdravé populaci.
“Neexistuje systém povinného celoživotního vzdělávání personálu školních jídelen, který by zvyšoval jejich nutriční gramotnost a dovednosti v rámci kulinářských technik (a využívání moderních varných technologií, případně zbožíznalství.)” Máme to na talíři a není nám to jedno